Aloes, Aloe Vera

i

Autor: areeya/easyfotostock/Eastnews Aloes ma zastosowanie w kosmetyce, medycynie i przemyśle spożywczym

Naturalne kosmetyki

Aloes - kosmetyk uniwersalny o wspaniałych właściwościach. Do czego używać?

2024-06-10 9:36

Aloes stosowany jest zarówno w przemyśle kosmetycznym, medycznym, jak i spożywczym. Aloes jest bowiem niezwykle uniwersalną rośliną o prozdrowotnych właściwościach. Możesz stosować go na wiele dolegliwości, a także profilaktycznie w trosce o zdrowie.

Aloes to roślina, która należy do rodziny sukulentów. Ma grube, mięsiste liście, które gromadzą dobroczynny płyn, dzięki czemu potrafią przetrwać w bardzo suchych warunkach. Aloes spotkać można głównie na terenach całej Afryki, Meksyku czy Półwyspu Arabskiego. Na świecie występuje ok. 300 jego odmian. Rzadko występuje w Polsce, ponieważ źle znosi temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza. W polskich domach można spotkać okazy, których liście osiągają wysokość do 30 centymetrów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie masz ręki do roślin? Te kwiaty przetrwają w najgorszych warunkach

ESKA Summer City: Muszyna i Terma Bania

Dobroczynne działanie aloesu

Aloes w 96 procentach składa się w wody. Reszta to składniki odżywcze, które potrafią działać cuda na nasze ciało i organizm. Co zawiera aloes:

  • Witaminy z grupy A, B C, E, w tym kwas foliowy
  • Cukry - glukoza, fruktoza
  • Enzymy - aliaza, alkaliczna fosfataza ,amylaza, bradykinaza, karboksypeptydaza, katalaza, celulaza, lipaza, peroksydaza
  • Minerały - wapń, chrom, miedź, magnez, selen, mangan, potas, soda, cynk
  • Sterydy roślinne, które mają działanie antyseptyczne i przeciwzapalne - cholesterol, kampesterol, β-sizosterol i lupeol
  • Hormony, którą przyśpieszają gojenie się ran - auksyna i giberelina
  • Antrachiniony, które moją właściwości przeczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Jak stosować aloes?

W warunkach domowych możemy stosować aloes w formie płynnej - jako napój - w niemal każdym dobrze zaopatrzonym sklepie znajdziemy aloes do picia. Jego regularne stosowanie działa dobroczynnie na organizm. Wspiera układ odpornościowy, reguluje poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi, poprawia trawienie, regeneruje wątrobę i pielęgnuje skórę od środka.

Aloes znamy również w formie kosmetyku, zwłaszcza żelu, ale też jako dodatek do kremów, balsamów, maseczek do twarzy, szamponów czy odżywek do włosów. Aloes znany ze swoich właściwości gromadzenia wody w liściach, podobnie działa gdy stosuje się go na skórę czy włosy. Skutecznie nawilża, uelastycznia i pielęgnuje nasze ciało. A to dzięki temu, że stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.

Najbardziej uniwersalnym kosmetykiem, który powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce jest żel a aloesu. Można go stosować po ukąszeniu owadów, na oparzenia słoneczne, jako balsam nawilżający. Dobrze sprawdzi się jako dodatek do kremu i balsamu. Poleca się również wcierać żel z aloesu w suche lub wilgotne włosy. Dzięki temu nadasz im naturalny blask i sprężystość.