Włosy

i

Autor: pixabay Błędy w pielęgnacji włosów

Uroda

5 największych błędów w pielęgnacji włosów. Czego unikać?

2024-05-21 12:32

Dla kobiet, włosy stanowią swego rodzaju wizytówkę, dlatego też świadomie podchodzą do ich pielęgnacji. Warto zdać sobie sprawę, jakie błędy popełniamy przy ich myciu i układaniu, aby ich unikać.

Włosy to element wizerunku, który nas zdobi i nadaje odpowiedniego charakteru. Piękne zadbane włosy pragnie mieć każda kobieta, a żeby utrzymać je w dobrej kondycji, wystarczy odpowiednio się z nimi obchodzić. W natłoku spraw i z braku czasu, często zapominamy o ich odpowiedniej pielęgnacji, jednak pokażemy Wam, że wystarczy unikać kilku podstawowych błędów, aby włosy zyskały piękną strukturę, siłą i blask.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Italiano bob to hit tego lata. Komu pasuje taka fryzura?

Rusza Eska Summer City. Przystanek pierwszy – Plaża Miejska w Olsztynie

1. Zbyt częste i zbyt rzadkie mycie

Częstość mycia należy dopasować do typu włosów. Włosy szybko przetłuszczające się myjemy częściej niż włosy suche. Warto obserwować, po ilu dniach włosy są w gorszym stanie, a potem w podobnych odstępach czasu myć skórę głowy. Ważna jest regularność.

Jeżeli włosy myjemy zbyt rzadko na naszych włosach znajdują się liczne zanieczyszczenia - pozostałości kosmetyków, sebum, czy mikroorganizmy. To może prowadzić negatywnie wpływać na mieszki włosowe, a także grozi łupieżem.

2. Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Warto zwrócić uwagę na to czym myjemy włosy i jakiś odżywek używamy. Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest dopasowanie kosmetyków do rodzaju włosów, które dzielą się na cienkie, grube, proste, kręcone, suche i przetłuszczające się. Większość szamponów i odżywek dedykowane są dla innego typu włosów.

Bardzo istotne jest również to, aby kosmetyki były przebadane dermatologicznie i miały jak najkrótsze składy. Im mniej chemii na włosach tym lepiej.

3. Mycie włosów zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą

Gorąca i zimna woda to coś czego nasze włosy nie znoszą! Przy ciepłej, łuska włosa się otwiera i traci swój blask, włosy się puszą, a gruczoły łojowe zaczynają szybciej pracować, powodując  częstsze przetłuszczanie. Przy zimnej natomiast, łuska włosa w ogóle się nie otwiera, a składniki odżywcze zawarte w kosmetykach do pielęgnacji nie mają szansy wniknąć w strukturę włosa. Zawsze wybieraj zatem letnią wodę.

4. Korzystanie z nieodpowiedniej szczotki do włosów

Wiele pań może być zaskoczona, ale tak, nieodpowiednia szczotka do włosów powoduje wielkie szkody dla naszych włosów, powodując ich łamanie i wypadanie. A zatem, włosom cienkim dedykowana jest szczotka z naturalnego włosia; przy włosach grubych używaj podłużnych, płaskich szczotek z naturalnym lub syntetycznym włosiem; zaś loki najlepiej rozczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.

5. Traktowanie włosów zbyt wysoką temperaturą

Niektóre kobiety codziennie rano stylizują włosy traktując je suszarkami, lokówkami, karbownicami czy prostownicami. Inne kobiety robią to tylko na wielkie wyjścia. W jednym i w drugim przypadku warto jednak zadbać o zabezpieczenie włosów przed ich wysuszaniem, rozdwajaniem się końcówek, a nawet spaleniem. Warto używać sprayów ochronnych, które zabezpieczą strukturę włosa, a jeszcze lepiej, oszczędzić im takich praktyk.