Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest? O co chodzi? Jakie są zasady?

2021-09-11 12:52
Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest? O co chodzi? Jakie są zasady?
Autor: Florent Gooden/LiveMedia/Shutterstock / EAST NEWS Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest? O co chodzi? Jakie są zasady?

Co to jest sprint kwalifikacyjny F1? O co chodzi? Zdecydowanie te pytania zadają osoby, które są zaskoczone przebiegiem i harmonogramem danego Grand Prix. Wszystkie szczegóły dotyczące dużej zmiany, jeśli chodzi o wyścigi Formuły 1, podrzucamy w jednym miejscu.

Spis treści

  1. Sprint kwalifikacyjny F1 - wyścig
  2. Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest?

Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest? O co chodzi? Zastanawiacie się, co to jest sprint kwalifikacyjny F1 2021? Jakie są zasady? Te wszystkie pytania zadają osoby, które są zaskoczone terminarzem GP Włoch. W piątek zazwyczaj odbywają się dwie sesje treningowe, w sobotę jedna plus kwalifikacje do niedzielnego wyścigu. W czasie Grand Prix na torze Monza mieliśmy znacznie inny harmonogram. W piątek odbyła się jedna sesja treningowa i kwalifikacje. W sobotę natomiast odbywa się drugi trening, a także sprint kwalifikacyjny do niedzielnego wyścigu. To znacząca zmiana w Formule 1 mająca na celu uatrakcyjnienie weekendu wyścigowego, a także przyciągniecie sponsorów i reklamodawców przy okazji transmitowania wydarzenia w telewizji.

Robert Kubica - żona, majątek, gdzie mieszka, wiek, wzrost, wykształcenie, Alfa, ojciec

Kubica jeździł bolidem po Warszawie.

Sprint kwalifikacyjny F1 - wyścig

Sprint kwalifikacyjny F1 2021 nie cieszy się dużym uznaniem wśród kierowców. Co prawda dla kibiców jest to bardzo emocjonujące, ale same zespołu Formuły 1 narzekają na nowy system. Wszystko dlatego, że przy okazji sprintu kwalifikacyjnego wprowadzone są zasady parku zamkniętego Co to oznacza? Po piątkowych kwalifikacjach nie można dokonywać modyfikacji w samochodzie. Kierowcy do drugiego treningu, sprintu kwalifikacyjnego i wyścigu, wystartują na tych samych ustawieniach, co podczas piątkowych kwalifikacji. Ewentualne złamanie zasad wiążę się z karami przesunięcia na polu startowym. 

Sprint kwalifikacyjny F1 - co to jest?

Co to jest sprint kwalifikacyjny? O co chodzi? To nic innego, jak wyścig na dystansie 100 kilometrów. Kierowcy, w sobotę do sprintu kwalifikacyjnego ustawiają się w kolejności uzyskanej w piątkowych kwalifikacjach. Natomiast wyniki sprintu kwalifikacyjnego, który liczy 20 okrążeń, ustalają pozycje startowe do niedzielnego wyścigu. Zgodnie z regulaminem, sprint kwalifikacyjny, może trwać maksymalnie 90 minut. Oto kilka faktów dotyczących sprintu kwalifikacyjnego:

  • Kierowcy nie muszą wykonywać pit-stopu, czyli zmieniać opon.
  • Kierowcy jadą pełnym tempem, tak szybko, jak tylko się da;
  • Kierowcy, którzy zakończą sprint kwalifikacyjny w TOP 3 uzyskają kolejno punkty do klasyfikacji generalnej. Kolejno: 3 punkty za 1. miejsce, 2 punkty za 2. miejsce oraz 1 punkt za 3. miejsce.
Sonda
Czy Robert Kubica wróci jeszcze do Formuły 1?
Najnowsze