Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są polskie skoczkinie narciarskie?

2019-03-02 14:17
Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są polksie skoczkinie narciarskie?
Autor: fot./instagram.com/kinga_rajda/ fot./instagram.com/kamcia_karpiel/ Kamila Karpiel i Kinga Rajda

Skoki narciarskie kobiet są obecne w programie Mistrzostw Świata od 2011 roku. Do tej pory nie widzieliśmy jednak Polek w konkursie. Wielki dzień debiutu naszych kobiecych skoków narciarskich zaplanowano na 27 lutego 2019 roku. Swój udział na skoczni w Seefeld zapowiedziały Kamila Karpiel i Kinga Rajda. Na ESKA.pl dowiecie się, kim są dziewczyny i jakie mają osiągnięcia.

Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są polskie skoczkinie narciarskie? To pytanie zadaje sobie teraz wielu kibiców w naszym kraju. 27 lutego 2019 to ważna data w historii polskich kobiecych skoków narciarskich. Na ten dzień zaplanowano debiut dwóch młodych skoczkiń. Zdecydowały się wziąć udział w zawodach indywidualnych na skoczni normalnej w Seefeld (K-99). Dziewczyny walczą o punkty wraz z zawodniczkami z innych krajów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o Kamili Karpiel i Kindze rajdzie.

Przeczytaj: Skoki narciarskie: MIKST - ZASADY. O co chodzi w konkursie mieszanym?

Kim jest Kamila Karpiel?

Kamila Karpiel urodziła się 25 listopada 2001 roku. Oznacza to, że obecnie ma 17 lat. To podopieczna klubu AZS Zakopane Pierwszy skok oddała w 2010 roku mając 9 lat. Namówił ją do tego Krystiana Długopolskiego, który później został jej trenerem. Kamila skoczyła wówczas na około 6 metrów. W 2014 roku debiutowała FIS Cup w Râșnovie. W sierpniu 2016 zaliczyła pierwszy start w letnim Pucharze Kontynentalnym. Jej największym sukcesem jest triumf podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017 i Pucharu Karpat 2017/2018. Kamila Karpiel jest też medalistką mistrzostw Polski.

Wyświetl ten post na Instagramie.
Do zobaczenia w Lahti 🔜🇫🇮🤟🏼 Post udostępniony przez Kamila Karpiel (@kamcia_karpiel)
Wyświetl ten post na Instagramie.
😎💫🌞 Post udostępniony przez Kamila Karpiel (@kamcia_karpiel)

Kim jest Kinga Rajda?

Kinga Rajda przyszła na świat 22 grudnia 2000 w Szczyrku. Oznacza to, że obecnie ma 18 lat. Kinga na początku uprawiała narciarstwo alpejskie. Dopiero później przerzuciła się na skoki (Pierwszy skok oddała na skoczni Antoś K-17). W krajowych zawodach debiutowała w 2010 roku, a już następnego roku kończyła sezon na 7 pozycji. Wielka forma przyszła kilka lat później - w sezonie 2015/16 zwyciężyła w klasyfikacji generalnej FIS Cup. W całej karierze stawała na podium FIS Cup siedem razy. Kinga jest też mistrzynią Polski z 2016 roku, brązową medalistką z 2014 roku i mistrzynią kraju z 2015 roku w letnich skokach. Dziewczyna może się pochwalić, że jest drugą Polką w historii, która punktowała w zawodach Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich.

Wyświetl ten post na Instagramie.
🐺🤙🏼 Post udostępniony przez 𝓚𝓲𝓷𝓰𝓪 𝓡𝓪𝓳𝓭𝓪 (@kinga_rajda)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze