Polska - Walia: STATYSTYKI, BILANS, HISTORIA. Czy Polska pojedzie na Euro 2024?

Autor: Mateusz Birecki/REPORTER/EAST NEWS Polska - Walia: STATYSTYKI, BILANS, HISTORIA. Czy Polska pojedzie na Euro 2024?

SPORT

2024-03-26 15:35

Mecz Polska - Walia 26.03.2024 na żywo przed telewizorami obejrzą kibice, którym nie jest obojętny los reprezentacji. Polacy zawalili eliminacje do Euro 2024 i jedyną szansą na grę, podczas mistrzostw Europy jest wygranie baraży. Biało-czerwoni wygrali wysoko z Estonią, pokazując momentami dobrą grę, ale nasi rywale zaprezentowali się równie dobrze w meczu z Finlandią.

1. Polska - Walia: mecz 26 marca na żywo
  2. Polska - Walia: STATYSTYKI, HISTORIA
  3. Polska - Walia: BILANS

Polska - Walia: mecz 26 marca na żywo

Mecz Polska - Walia 26 marca 2024 zadecyduje o tym, kto jedzie na Euro 2024. Wiadomo już, że w wielkim finale zagra Gruzja, która pokonała Luksemburg 2:0. Rywalem tej reprezentacji będzie kadra Grecji, która nie dała szans Kazachstanowi pokonując go 5:0. W innym półfinale Ukraina w ostatnich minutach pokonała Bośnię i Hercegowinę. Przy wyniku 1:0 Ukrainę uratował w 85. minucie Roman Yaremchuk, a trzy minuty później Artem Dovbyk. Nasi wschodni na mapie sąsiedzi zmierzą się z Islandią, a ta bez problemu wygrała z Izraelem 4:1. Polacy natomiast nie dali szans Estonii wygrywając 5:1, ale to był pojedynek, w którym nasi popełnili sporo błędów i nie wykorzystali kilku sytuacji bramkowych. Za to rywale biało-czerwonych, Walijczycy, pokazali klasę w spotkaniu z Finlandią. Najwyższą notę po spotkaniu otrzymał David Brooks, który imponował swoją dynamiką. Zresztą tak samo jak skrzydłowy pomocnik, Neco Williams. Walijczycy zagrali też dobrze w defensywie i tu najlepszym zawodnikiem był środkowy Joe Rodon.

Polska - Walia: DATA, MIEJSCE, GODZINA, BILETY. Z kim gra Polska finał?

Ulubione piosenki Roberta Lewandowskiego. Oto jego playlista!

Polska - Walia: STATYSTYKI, HISTORIA

Czy Polska jedzie na Euro 2024? Odpowiedź na to pytanie poznamy wieczorem 26 marca i mamy nadzieję, że w okolicach godziny 22:30. Kibice liczą, że nie będziemy mieć do czynienia z horrorem, dogrywką i rzutami karnymi. Mecz Polska - Walia odbędzie się po raz jedenasty. Na koncie Polaków jest siedem zwycięstw. Biało-czerwoni dwa razy remisowali, a raz przegrali. Korzystny jest także bilans bramek: 13-6.

Mecze Polska Walia od zawsze elektryzowały kibiców, a wszystko zaczęło się w marcu 1973 roku, w kwalifikacjach do mundialu 1974. Wtedy, pod wodzą Kazimierza Górskiego, Polacy przegrali w pierwszym spotkaniu 0:2, a w rewanżu wygrali 3:0. Później spotkaliśmy się w 1991 roku, w ramach meczu towarzyskiego. Padł wtedy bezbramkowy remis. Natomiast w eliminacjach do MŚ 2002 piłkarze Jerzego Engela zremisowali bezbramkowo w Warszawie, a w rewanżu wygrali 2:1. W kwalifikacjach do mundialu drużyna Pawła Janasa wygrała dwa razy: 3:2 w Cardiff i 1:0 w Warszawie. W lutym 2009, w towarzyskim spotkaniu w portugalskim Vila Real de Santo Antonio Polacy wygrali 1:0.

Mecze reprezentacji Polski 2024 - kiedy i z kim gra Polska w piłkę nożną? [TERMINARZ]

Najnowsza historia meczów Polska - Walia również jest optymistyczna. Graliśmy z Walijczykami w 2022 roku w ramach Ligi Narodów. We Wrocławiu Polska wygrała 2:1 po golach Jakuba Kamińskiego i Karola Świderskiego. Jesienią w Cardiff pokonaliśmy naszych rywali 1:0 po golu Karola Świderskiego. Nie mamy nic przeciwko, żeby taki scenariusz się powtórzył.

Polska - Walia: BILANS

• 28.03.1973, Cardiff: Walia - Polska 2:0 el. MŚ-74
  • 26.09.1973, Chorzów: Polska - Walia 3:0 el. MŚ-74
  • 29.05.1991, Radom: Polska - Walia 0:0
  • 11.10.2000, Warszawa: Polska - Walia 0:0 el. MŚ-02
  • 02.06.2001, Cardiff: Walia - Polska 1:2 el. MŚ-02
  • 13.10.2004, Cardiff: Walia - Polska 2:3 el. MŚ-06
  • 07.09.2005, Warszawa: Polska - Walia 1:0 el. MŚ-06