Anita Włodarczyk

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Medale Olimpijskie Polska - ile medali zdobyli Polacy na Igrzyskach? [KLASYFIKACJA]

2021-07-22 15:28

Igrzyska Olimpijskie to wydarzenie, na którego nadejście kibice czekają latami. Start olimpiady w Tokio to dobry moment, by wspomnieć, jak do tej pory radzili sobie biało-czerwoni. Ile Polacy zdobyli medali? Czy w Tokio uda im się powtórzyć sukcesy swoich poprzedników? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w jednym miejscu.

Medale Olimpijskie Polska - ile medali zdobyli Polacy na Igrzyskach? Ta informacja z pewnością będzie przydatna dla wszystkich kibiców, którzy z niecierpliwością wyczekują startu najważniejszego wydarzenia sportowego tego roku, czyli Igrzysk Olimpijskich 2020, które odbywają się w Tokio. Wśród sportowców, którzy zawalczą o zwycięstwo, nie zabrakło Polaków. Polscy kibice mają nadzieję, że biało-czerwoni powrócą do kraju z licznymi medalami. Start Igrzysk Olimpijskich to bez wątpienia dobra okazja, by powspominać, jak Polacy radzili sobie na przestrzeni lat. 

Oficjalnie Polacy uczestniczą w letnich igrzyskach olimpijskich od 1924 roku. Wówczas w Paryżu udało nam się zdobyć dwa brązowe medale. Pierwszy z nich wywalczyło czworo kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange oraz Tomasz Stankiewicz, natomiast drugi, zaledwie kilkanaście minut później, zdobył Adam Królikiewicz w jeździeckim konkursie skoków. Od tamtej pory biało-czerwonym udało się przywieźć blisko 300 medali olimpijskich. Ile mamy złotych medali, ile srebrnych, a ile brązowych?

IO Tokio 2020: Tych sportowców MUSISZ znać

Pytanie 1 z 14
Ruszają Igrzyska Olimpijskie w Tokio! Zaczynamy od czegoś łatwego. Kim jest ten siatkarz? To największa gwiazda na świecie!
IO Tokio 2020: Tych sportowców MUSISZ znać

Medale Olimpijskie Polska - ile medali zdobyli Polacy na Igrzyskach?

Najwięcej, bo aż 132, Polacy zdobyli medali brązowych. 15 z nich, co jest dotychczasowym rekordem, wywalczyli podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, w 1980 roku. Na drugim miejscu znajdują się medale srebrne. Do tej pory polscy sportowcy przywieźli ich 84. Najwięcej medali srebrnych zdobyto również w 1980 roku. Wygrano ich wtedy aż 14. Ile złotych medali mają na swoim koncie biało-czerwoni? W całej historii udziału Polski na Igrzyskach Olimpijskich polscy zawodnicy wygrali najwyższe trofeum aż 68 razy. Najwięcej złotych medali, bo po 7, przywieziono z Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) oraz Atlanty (1996). W sumie Polacy mają zdobytych 284 medale.

Jeśli chodzi o dyscypliny sportowe, to Polacy byli najczęściej nagradzani w lekkoatletyce. Reprezentanci Polski w tej dyscyplinie zdobyli łącznie 57 medali. Na podium znalazły się także boks (43) oraz podnoszenie ciężarów (34). 

ESKA XD #027 - TOKIO 2020, KRÓLOWA I KONKWISTADOR, ASFALT Z GUMY