EURO 2020 - ZASADY. Jakie są przepisy Euro 2020? Ile drużyn wychodzi z grupy?

2021-06-17 8:30
EURO 2020 - ZASADY. Jakie są zasady Euro 2020? Ile drużyn wychodzi z grupy?
Autor: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News EURO 2020 - ZASADY. Jakie są zasady Euro 2020? Ile drużyn wychodzi z grupy?

Zasady Euro 2020 są dla wielu, nawet tych największych kibiców, dużą niewiadomą. Zmieniła się interpretacja ręki w polu karnym, częstsza możliwość zmian, a także wiele innych ważnych kwestii. Jakie są zasady Euro 2020? Przekonajcie się sprawdzając te najważniejsze nowości w regulaminie już teraz.

Spis treści

  1. EURO 2020 - zasady?

EURO 2020 - zasady są nieco inne niż miało to miejsce podczas ostatniego turnieju. Nowe zasady Euro 2020 wynikają jednak z faktu, że mistrzostwa Europy, pierwszy raz w historii, odbywają się w jedenastu miastach. Pod względem organizacyjnym, czyli logistycznym jest to zupełnie inny turniej. W porównaniu do mistrzostw sprzed pięciu lat nie zmienia się jednak to, iż 24 najlepsze drużyny podzielone są na sześć grup. Awans do dalszej części uzyskają dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a ponadto cztery najlepsze reprezentacje z trzecich miejsc. Powstała nawet specjalna symulacja Euro 2020, dzięki której możecie pobawić się w przewidywanie wyników. Dlaczego trzy drużyny wychodzą z grupy? Jakie są zasady Euro 2020? Podpowiadamy serwując garść najważniejszych informacji.

EURO 2020 - żółte i czerwone kartki: co oznaczają? [PRZEPISY, ZASADY]

Ulubione piosenki polskich piłkarzy. Tego słucha Milik, Krychowiak i Lewandowski!

EURO 2020 - zasady?

Zasady Euro 2020 nieco się zmieniły w porównaniu do poprzedniego turnieju. Dzieje się tak z wielu powodów, ale ten główny to ograniczenia związane z trudną sytuacją związaną z zachorowaniami. Jakie są nowe zasady Euro 2020? Zebraliśmy je dla was poniżej:

  • SKŁADY: Ilość piłkarzy, którzy pojechali na turniej, wzrosła z 23 do ​​26 graczy. Jednak zespoły mogą wyznaczyć maksymalnie 23 graczy do swoich drużyn w dniu meczu.
  • ZMIANY: Zespoły mają prawo do maksymalnie pięciu zmian w meczach, z których szósta jest dozwolona w dogrywce. Trenerzy mają tylko trzy okienka w meczu na dokonanie zmian (z czwartym okienkiem w dogrywce).
  • RĘKA W POLU KARNYM: UEFA wprowadziła przepis regulujący zagranie piłki ręką w polu karnym. Wytłumaczono, iż zagranie piłki ręką ma miejsce wtedy, gdy zawodnik rozmyślnie dotyka piłkę dłonią lub ramieniem. Brane będą pod uwagę takie czynniki, jak ruch ręki do piłki, odległość przeciwnika od piłki, a także ułożenie rąk, które może wykluczyć przewinienie. 
  • BRAMKARZE: Po pierwszym meczu każdej z drużyn bramkarze nadal mogą zostać zastąpieni z powodu fizycznej niesprawności, nawet jeśli pozostali bramkarze z drużyny są nadal dostępni.
  • REMIS: W fazie pucharowej, jeśli mecz jest wyrównany pod koniec normalnego czasu gry, rozgrywana jest dogrywka (dwie tercje po 15 minut każda), przy czym każda drużyna może dokonać szóstej zmiany. Jeśli po dogrywce nadal jest remis, mecz rozstrzyga rzut karny. 
  • TRZECIE MIEJSCE: do fazy pucharowej awansują zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. W momencie, gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tę samą liczbę punktów (po rozegraniu wszystkich meczów w grupie), o kolejności decydują kryteria określone przez UEFA. W pierwszej kolejności: większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami; w drugiej kolejności: Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami; w trzeciej kolejności: Większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami;
  • MEDALE: Zwycięzcy otrzymują 40 złotych medali, a wicemistrzowie 40 srebrnych medali. Każda ze stron turnieju finałowego otrzyma pamiątkową, dedykowaną tablicę.
  • VAR: Po raz pierwszy w historii Euro 2020 podczas turnieju ma zostać użyty system wideoweryfikacji VAR.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze