EURO 2020 - CIEKAWOSTKI i FAKTY. 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o Euro!

EURO 2021 - CIEKAWOSTKI i FAKTY. X rzeczy, które musisz wiedzieć o Euro!
Autor: AP/Associated Press/East News /Dmitri lovetsky / PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS EURO 2021 - CIEKAWOSTKI i FAKTY. X rzeczy, które musisz wiedzieć o Euro!

Euro 2020, czyli impreza na którą z dużą niecierpliwością czekali wszyscy fani piłki nożnej. Ich zniecierpliwienie jest wyjątkowo duże, a to wszystko ze względu na przełożenie turnieju. Co trzeba wiedzieć o Euro 2020? Jakie ciekawostki warto znać przed startem Mistrzostw Europy? Przekonajcie się i sprawdźcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. EURO 2020 - CIEKAWOSTKI i FAKTY

EURO 2020 - ciekawostki i fakty przydadzą się wszystkim kibicom, którzy z dużą uwagą będą śledzić poczynania piłkarzy na boisku. Oczywiście największa uwaga polskich fanów będzie skupiona na pojedynki z udziałem reprezentacji prowadzonej przez portugalskiego selekcjonera, Paulo Sousę. Nikt nie ma wątpliwości, że wyjście z grupy to absolutne minimum. Pierwszy mecz Polski na Euro 2020 już niedługo, więc warto już teraz wchłonąć kilka cennych informacji, by móc się pochwalić ciekawostką podczas oglądania turnieju w telewizji. Ciekawostką niech będzie to, że Euro 2020 to, ku uciesze kibiców, pierwsze mistrzostwa, w czasie których wykorzystany będzie system weryfikacji VAR. W wielu sytuacjach ułatwi to zadanie sędziom, ale też pozwoli na zmniejszenie możliwości do pomyłek. Wiadomo też, że oficjalna maskotka Euro 2020 nosi na imię Skillzy. Postać jest inspirowana freestylem i kulturą ulicznej piłki nożnej. 

Sousa ogłosił kogo zabiera na EURO. Mamy nazwiska

EURO 2020 - CIEKAWOSTKI i FAKTY

Euro 2020, czyli przełożony turniej z tamtego roku początkowo miał się odbyć w 12 różnych państwach, w 12 różnych miastach. Ostatecznie jednak turniej ograniczono do 11 miast gospodarzy, w 11 państwach. Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o fakty i ciekawostki o Euro 2020? Sprawdźcie poniżej.

EURO 2020 - TERMINARZ, GRUPY, POLSKA, TABELA, GDZIE. Kiedy i z kim gramy na Euro?

EURO 2020 - CIEKAWOSTKI i FAKTY

  1. Mistrz w trudnej grupie: Mistrzowskiego tytułu broni reprezentacja Portugalii, która w grupie zmierzy się z Niemcami, Francją i Węgrami.
  2. Największy stadion: mecze Euro 2020 odbędą się na 11 stadionach w Europie. Obiektem, który może pomieścić największą liczbę kibiców jest Allianz Arena w Monachium. Najmniej pojemny jest natomiast stadion Parken w Danii. 
  3. Zasady: Cztery z sześciu drużyn, które zajmą 3. miejsce, z największą liczbą punktów wyjdą z grupy i zmierzą się w 1/16 turnieju. W sytuacji, gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tę samą liczbę punktów o kolejności decydują kryteria określone przez UEFA. W pierwszej kolejności: Większa liczba zdobytych punktów; Lepszy bilans (większa różnica) bramek zdobytych i straconych; Większa liczba bramek zdobytych; itd.
  4. Liczba meczów: W sumie osoby, które chcą obejrzeć dosłownie wszystkie pojedynki, zobaczą 51 meczów. Ten ostatni to mecz w wielkim finale.
  5. Mecz otwarcia: na start mistrzostw zobaczymy pojedynek Włoch z Turcją. Odbędzie się on 11 czerwca na  Stadio Olimpico w Rzymie.
  6. Hymn Euro 2020: Oficjalną piosenką, która zagrzewa piłkarzy na Mistrzostwach Europy, jest utwór We Are The People. Za utwór odpowiada Martin Garrix we współpracy z Bono i The Edge z U2. 
  7. 11 państw gospodarzy - dlaczego?: Wiele osób zastanawia się, dlaczego Mistrzostwa Europy nie odbywają się w jednym państwie. UEFA podjęła taką decyzję w związku z faktem, że to jubileuszowy, 60. turniej tej rangi. 
  8. Piłka na Euro 2020: UEFA zdecydowała, że footbolówka nazywa się Uniforia. Nazwa składa się ze słów jedność i euforia. Organizatorzy mają na celu zjednoczenie fanów piłki nożnej ze wspólnym entuzjazmem do gry i stworzenie wyjątkowych chwil.
  9. Pieniądze: co najmniej 9,25 miliona Euro zostanie przyznane każdej drużynie, która wystartowała w Euro 2020. Dodatkowo za każdą wygraną w fazie grupowej zespoły otrzymają 1,5 miliona euro. Drużyny, które awansują do fazy pucharowej dostaną 2 miliony euro, a 5 milionów za awans do ćwierćfinałów. Druga najlepsza drużyna Starego Kontynentu otrzyma 7 milionów euro, a najlepsza dodatkowo aż 10 milionów euro.
Najnowsze