Norwegia

i

Autor: pixabay Norwegia najbezpieczniejszy kraj dla kobiet według rankingu z 2023 roku

Ranking

Oto najlepszy kraj do życia dla kobiet. Wygrywa z Islandią i Finlandią

2024-04-19 12:39

W sieci pojawił się ranking, który określa, które kraje są najbezpieczniejsze dla kobiet. Prym wiedzie Skandynawia. Tu kobiety mogą czuć się najswobodniej, spełniając swoje marzenia, zakładając rodzinę i pracując.

Indeks WPS czyli Indeks Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa (Women, Peace, and Security Index), to narzędzie pomiarowe opracowane w celu oceny sytuacji kobiet pod kątem trzech kluczowych wymiarów: sprawiedliwości, bezpieczeństwa i włączenia. Indeks ten został stworzony w celu zrozumienia i monitorowania statusu kobiet w różnych krajach na całym świecie. Ostatni pomiar miał miejsce w 2022 roku i na jego podstawie sporządzono ranking, który określa, które miejsca na Ziemi są najlepsze do życia dla kobiet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ranking najbardziej przyjaznych miast do życia. Na szczycie jedna z europejskich stolic

Eska Summer City Olsztyn materace

Top 10 krajów, w których kobiety są najbezpieczniejsze

Ranking dotyczący najbezpieczniejszych krajów świata ma na celu pomóc kobietom wybrać odpowiednie dla siebie miejsce do życia, zakładania rodziny i pracy. Może również pomóc w wyborze celu podróży, zwłaszcza jeżeli przemierza się świat w pojedynkę. Tego typu ocena bezpieczeństwa może być inspiracją dla innych krajów, które dążą do zwiększenia bezpieczeństwa kobiet w danym kraju.

W Indeksie WPS zostały wzięte pod uwagę 170 państw i trzy podstawowe czynniki:

  1. Włączenie - określa, w jakim stopniu kobiety uczestniczą w życiu społecznym i gospodarczym kraju, jaki mają dostęp do edukacji oraz zatrudnienia.
  2. Równość - określa poziom dyskryminacji prawnej kobiet, zarówno na płaszczyźnie formalnej, jak i nieformalnej.
  3. Bezpieczeństwo - określa ocenę bezpieczeństwa kobiet w różnych sferach, takich jak rodzina, społeczność i społeczeństwo jako całość.

Oto lista 10 krajów, w których kobiety mogą czuć się najbezpieczniej:

10. Holandia

9. Wielka Brytania

8. Austria

7. Szwecja

6. Szwajcaria

5. Luksemburg

4. Dania

3. Islandia stawia na równość płci i jest ona fundamentem tego społeczeństwa. Tutaj, ustawa stanowi, że żaden zarząd spółki publicznej, rada rządowa ani komisja nie może składać się z mniej niż 40% przedstawicielek płci żeńskiej. W kraju tym, każda firma zatrudniająca więcej niż 25 pracowników jest zobligowana do opracowania programu na rzecz równości płci.

2. Finlandia jest pierwszym krajem, który przyznał kobietom prawa wyborcze. Było to w 1906 roku. Tu kobiety mają największe szanse na udział w życiu politycznym. W Finlandii kobiety i mężczyźni są w równym stopniu promowaniu na rynku pracy, co wynika w dużej mierze z niedrogiej opieki nad dziećmi.

1. Norwegia jest przykładem dla innych krajów w dziedzinie równości płci i praw kobiet. Podejmuje działania, które przyczyniają się do poprawy sytuacji kobiet nie tylko w swoim kraju, ale również wspiera inicjatywy i projekty na świecie, mające na celu promowanie równości płci.