Wiedeń, Austria

i

Autor: Ingo Boelter/F1online/agefotostock/East News Wiedeń - pierwsze miejsce w rankingu na najbardziej przyjazne do mieszkania, 2023

Ranking

Ranking najbardziej przyjaznych miast do życia. Na szczycie jedna z europejskich stolic

2023-07-14 8:28

Ranking najbardziej przyjaznych miast do życia w 2023 roku, przeprowadzony przez Economist Intelligence Unit (EIU), właśnie ujrzał światło dzienne. Pierwsze miejsce zajęła jedna z europejskich stolic. Zobacz, kto znalazł się w pierwszej dwudziestce.

Economist Intelligence Unit (EIU), siostrzana organizacja The Economist, wzięła pod lupę 173 miasta na całym świecie oceniając je pod kątem szeregu istotnych czynników, które decydują o uznawaniu danego miejsca za idealne do życia i codziennego funkcjonowania. W tym przypadku specjaliści brali pod uwagę m. in.: infrastrukturę i środowisko, stabilność polityczną, dostęp do edukacji, służby zdrowia, a także kulturę i rozrywkę.

Czego się nie da odzobaczyć w podróży? Marian na świecie | Tak trzeba żyć #33 Eska Rock

Wiedeń zwany "miastem marzeń" króluje w rankingu na najbardziej przyjazne miasto 2023

W klasyfikacji na najbardziej przyjazne do życia miasto w 2023, podobnie jak w zeszłym roku zwyciężył Wiedeń. To on znalazł się na szczycie rankingu EIU pokonując rywali dzięki niezawodnej infrastrukturze, wyróżniającej się kulturze i rozrywce, a także nienagannej edukacji i usługom zdrowotnym. Wiedeń nie od dziś i nie przypadkiem nazywany jest "miastem marzeń".

Tuż za Wiedniem, na drugim miejscu, uplasowała się Kopenhaga. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło aż trzech kanadyjskich metropolii: Calagary, Vancouver i Toronto. Pierwszą dziesiątkę zamyka japońska Osaka, która odnotowała niewielki wzrost w ocenie kultury i środowiska. Natomiast ostatnie miejsce zajął Damaszek. W rankingu bolesne spadki zaliczyły Londyn oraz Sztokholm. Stolica Wielkiej Brytanii spadła w rankingu o 12 miejsc, zajmując 46. pozycję. Zaś stolica Szwecji spadła o 22 miejsca i zajęła 43. pozycję.

Co ciekawe, najwyższą pozycję na liście spośród miast USA, najwyżej uplasowało się Honolulu, zajmując 25. miejsce. W zeszłym roku było 6 oczek niżej. Co wpłynęło na taki skok w rankingu? Przede wszystkim lepsza ocena opieki zdrowotnej, co może być spowodowane mniejszym stresem, który niegdyś wywołała pandemia koronawirusa.

Z raportu wynika, że najbardziej poprawiły się wyniki z zakresu opieki zdrowotnej, ale także edukacji, kultury i infrastruktury. Jednak spadkowi uległa stabilność polityczna - to może mieć związek z niepokojami społecznymi i kryzysem ekonomicznym, które mają związek z inwazją Rosji na Ukrainę.

Oto jak przedstawia się ranking:

 1. Wiedeń, Austria
 2. Kopenhaga, Dania
 3. Melbourne, Australia
 4. Sydney, Australia
 5. Vancouver, Kanada
 6. Zurych, Szwajcaria
 7. Calgary, Kanada
 8. Genewa, Szwajcaria
 9. Toronto, Kanada
 10. Osaka, Japonia
 11. Auckland, Nowa Zelandia
 12. Adelaide, Australia
 13. Perth, Australia
 14. Helsinki, Finlandia
 15. Tokio, Japonia
 16. Brisbane, Australia
 17. Frankfurt, Niemcy
 18. Berlin, Niemcy
 19. Luksemburg, Luksemburg
 20. Amsterdam, Holandia