Tajemnice

Nie tylko Krzyżtopór! Które ruiny zamków w Polsce warto odwiedzić? Podpowiadamy!

Choć ruiny zamku w Krzyżtoporze są niezwykle popularnym przez turystów miejscem i owianym tajemniczymi legendami, to w Polsce warto zwrócić uwagę na kilka ruiny innych zamków. Od przeklętych, po opuszczone i odrestaurowane - podpowiadamy, które z nich warto zobaczyć.

Spis treści

  1. Imponujące ruiny zamków w Polsce
  2. Czemu warto zobaczyć ruiny zamków?
  3. Zamek Krzyżtopór - wyjątkowe miejsce do zwiedzenia

Gdzie są największe ruiny zamków w Polsce? Przez burzliwą historię naszego kraju, znajdziemy je praktycznie w każdym województwie. Niektóre z nich podupadają prawie zapomniane w leśnych ostępach, a inne z kolei trzymają się solidnie dzięki inwestorom oraz konserwatorom zabytków. Niezależnie od tego czy jesteśmy niedzielnymi odkrywcami, czy też amatorami historii - każde z tych miejsc będzie świetną atrakcją w trakcie naszych podróży i być może - punktem głównym naszej wycieczki w trakcie wakacji. 

Imponujące ruiny zamków w Polsce

W poniższej liście odnajdziecie największe i najbardziej wyjątkowe ruiny zamków w Polsce. Burzliwa historia, enigmatyczna przeszłość? To wszystko tu jest! 

Jeśli natomiast interesują was zamki, które zachowały się w dotychczasowej formie, to więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania - zdjęcia. Ile ich jest łącznie? Który jest największy?

Czemu warto zobaczyć ruiny zamków?

Pomijając walory estetyczne, wiele z nich ostało przekształcone w wyjątkowe muzea czy też miejsca otwarte dla turystów. Mamy możliwość odkrycia ich historii, poznania ludzi przebywających w nich na przełomie dziejów, czy też zobaczenia na własne oczy najdokładniejszych szczegółów budownictwa i architektury barokowej, gotyckiej lub niekiedy romańskiej. Jeśli potrzebujecie jeszcze większej zachęty, to koniecznie też trzeba wspomnieć o mnogości imprez organizowanych w pobliżu takich zamków, jak na przykład inscenizacje, turnieje rycerskie, czy też festiwale kultury. 

Zamek Krzyżtopór - wyjątkowe miejsce do zwiedzenia

Nie bez powodu wspominamy o tym zamku! Jako jeden z najbardziej popularnych w Polsce, Krzyżtopór jest związany z tajemniczą historią oraz zaskakującymi elementami architektonicznymi, które inspirowane były okultyzm i numerologią. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym tajemniczym zamku, to w poniższym artykule przybliżamy wszystkie jego tajemnice.

Czytaj też: Tajemniczy Zamek Krzyżtopór - odkrywamy jego sekrety i podpowiadamy jak dojechać, czy jest tanio oraz - czy warto?

Jakim typem turysty jesteś? Sprawdź już teraz! [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Gdzie chcesz podróżować?