SZTUKA

Marc Chagall w Tychach. Ta wystawa to gratka dla miłośników sztuki

Marc Chagall to jeden z najważniejszych artystów XX w. i jeden z prekursorów kubizmu. Jego prace skutecznie opierają się upływowi czasu i zachwycają koleje pokolenia miłośników sztuki. Na przestrzeni ostatnich lat dzieła Chagalla mogliśmy podziwiać m.in. w Warszawie i w Krakowie. Teraz na monograficzną wystawę mistrza zaprasza Tichauer Art Gallery w Tychach.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków

Polska kocha Marca Chagalla, o czym świadczy rekordowa frekwencja na wystawach poświęconych twórczości tego artysty. Choć największe zbiory Chagalla można podziwiać w Marc Chagall National Museum w Nicei, to jego prace goszczą w instytucjach na całym świecie.

Dwa lata temu monograficzną wystawę Chagalla można było podziwiać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. W tym samym roku do kolekcji muzeum trafiło aż 14 prac mistrza. Dzieła Chagalla znajdują się też w prywatnej kolekcji Książąt Lubomirskich. Kto nie miał okazji podziwiać kunsztu artysty albo zatęsknił za jego niepowtarzalnym stylem, powinien udać się do Tychów. W Tichauer Art Gallery trwa właśnie wystawa złożona z ponad 100 prac Chagalla. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji.

Między jawą, a snem

Chagall urodził się na Białorusi w ubogiej żydowskiej rodzinie. Przez większość życia mieszkał i tworzył w Paryżu - ówczesnej stolicy światowej sztuki i ostoi artystów. Dzielnica Montparnasse stała się dla niego domem, ale także niegasnącym źródłem inspiracji. Paryż często był bohaterem prac Chagalla, jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie były to klasyczne pejzaże, ani scenki rodzajowe. Na jego dziełach świat francuskiej bohemy przenika się ze światem religii, baśniowych i mitycznych stworzeń i symboli. Chagall daleki był od formalnej poprawności. Artysta odrzucał realizm, perspektywę i proporcje, całkowicie zatracał się w swoich abstrakcyjnych snach i wyobrażeniach.

Do najsłynniejszych prac Marca Chagalla należą m.in. "Zakochani nad miastem", "Ślub", "Ukrzyżowanie", "Czerwony kogut" oraz "Żongler".

"Poezja błękitnej duszy"

Wystawa w tyskiej Tichauer Art Gallery bez wątpienia zasługuje na miano wyjątkowej, a jej tytuł nie jest przypadkowy. Na ekspozycję składają się nie tylko obrazy i grafiki, ale także poezja Chagalla, która stanowi wspaniałe uzupełnienie jego dzieł. Jak możemy przeczytać w opisie wystawy:

"[Jego] wiersze opływają w oniryczne obrazy, automatycznie pojawiające się w głowie czytelnika, co z pewnością dowodzi ogromnego wpływu malarstwa na jego drugą wielką pasję, którą było pisanie".

Wystawę "Chagall. Poezja błękitnej duszy" w Tichauer Art Gallery będzie można oglądać do 9 czerwca br. Bilety wstępu w cenie 30/39 złotych można kupić online lub w galerii.

Zobacz też: Nieznany obraz Matejki po raz pierwszy udostępniony publiczności. Gdzie go zobaczyć?

Źródło: Marc Chagall w Tychach. Ta wystawa to gratka dla miłośników sztuki