patronat eski

Kazimierz Dolny na weekend - co zwiedzić w okolicy? Atrakcje z dala od turystów, dojazd, mapa. Co polecają Wędrowne Motyle?

Kazimierz Dolny urzeka od lat, ale czy zwiedzaliście jego okolice? Powinniście! Piękne wąwozy, skanseny, zamki i pałace zajmą Was na cały weekend i zapamiętacie je na długo. Sprawdźcie, co polecają zwiedzić bloggerzy Wędrowne Motyle - atrakcji szukali tu w czasie akcji Polska Na Przełaj IV pod naszym patronatem.

Spis treści

  1. Wędrowne Motyle o okolicach Kazimierza Dolnego
  2. Atrakcje okolic Kazimierza Dolnego
  3. Jak dojechać do Kazimierza Dolnego? Mapa
  4. Co jeszcze polecają Wędrowne Motyle?

Kazimierz Dolny oczywiście warto zwiedzić, jeśli jednak szukacie czegoś spokojniejszego na nadchodzący weekend, lub po prostu znacie już to miasto na wylot, a chętnie byście wrócili - spieszymy z pomocą. W jego okolicach nie da się nudzić! Za to bardzo łatwo wpaść w zachwyt. Pomogą Wam w tym wskazówki bloggerów podróżniczych, Ani i Marcina Nowaków, których możecie znać jako Wędrowne Motyle. 

Trwa akcja Polska Na Przełaj IV. Wędrowne Motyle, pod patronatem eska.pl i Radia ESKA, przemierzają Polskę, podążając szlakiem wyznaczanym przez rzekę Wisłę. Na swojej drodze dotarli też do Kazimierza Dolnego. Co polecają zobaczyć w jego okolicy? Sprawdźcie poniżej!

Wędrowne Motyle o okolicach Kazimierza Dolnego

Któż nie zna Kazimierza Dolnego? Przepiękne nadwiślańskie miasto, które mimo wielu turystów wciąż nie utraciło swojej wyjątkowej atmosfery. Leży ono w krainie zwanej Lessowymi Wąwozami, no bo rzeczywiście ta część woj. lubelskiego jest niezwykle bogata w lessowe wąwozy właśnie. Są one przyrodniczą ciekawostką i wielką atrakcją - nie tylko Kazimierza ale także okolic. Wystarczy wymienić chociażby Korzeniowy Dół, czy Plebankę. Tym razem nie skupiamy się na samym mieście, bo już tu byliśmy - choć oczywiście nie jest łatwo przejść obok niego obojętnie, a eksplorujemy właśnie jego okolice.

To między innymi Mięćmierz z cudowną, drewnianą architekturą i urokiem dawnej wsi oraz jeszcze piękniejszymi widokami na Wisłę, czy też bastejowy zamek w Janowcu nad Wisłą, obok którego wznosi się niewielki acz urokliwy skansen z dworem i spichlerzem. Na deser zaś Puławy z założeniem parkowo-pałacowym (Muzeum Czartoryskich), gdzie powstało - założone przez Izabelę Czartoryską pierwsze polskie muzeum.

Zobacz też: Wieś Zalipie - skansen, zwiedzanie, atrakcje i mapa. Wędrowne Motyle polecają!

Atrakcje okolic Kazimierza Dolnego

Podsumujmy porady Wędrownych Motyli:

  • Szlak Wąwozów Lessowych - m.in. Korzeniowy Dół i Plebanka. Znajdziecie ich w okolicy całe mnóstwo - można je zwiedzać cały dzień;
  • Mięćmierz - zobaczycie tu starą zdrewnianą zabudowę, ale i ukryte wśród drzew ruiny willi genialnego artysty Stanisława Szukalskiego; warto przystanąć na punktach widokowych i popodziwiać Wisłę;
  • Janowiec nad Wisłą - tu warto zobaczyć przede wszystkim zamek, ale też znajdujący się nieopodal skansen, drewniany dwór wraz z pięknym ogrodem i parkiem zamkowym dookoła;
  • Puławy - nieco bardziej oddalone od Kazimierza Dolnego, jednak zdecydowanie warte odwiedzin. Obok Muzeum Czartoryskich, w przylegającym parku, znajdziemy też Pałac Marynki, Świątynię Sybilli i inne piękne zabytkowe obiekty należące do zespołu pałacowego.

Jak dojechać do Kazimierza Dolnego? Mapa

Z Lublina samochodem dojedziemy do Kazimierza Dolnego w godzinę. Większość trasy pokonamy drogą ekspresową S17. Od Karmanowic poprowadzi nas droga nr 830.

Co jeszcze polecają Wędrowne Motyle?

Sprawdźcie, co Ania i Marcin Nowakowie odwiedzili podczas Polski Na Przełaj IV i jakie mało znane perły odnaleźli po drodze!

Akcji Polska Na Przełaj IV patronuje eska.pl i Radio ESKA.

Zobacz też: Niepołomice i Puszcza Niepołomicka - idealny sposób na weekend blisko Krakowa. Zwiedzaj z Wędrownymi Motylami!