Jezioro Bielawskie

i

Autor: Screen/YouTube/@tvsudecka Jezioro Bielawskie w Górach Sowich

Polskie jeziora

Jezioro Bielawskie to "polskie Como". Turyści pokochali tamtejsze widoki

2023-07-28 11:01

Jezioro Bielawskie zachwyca wielu turystów, którzy odwiedzają region Dolnego Śląska. U podnóża Sudetów można poczuć się, jak na wczasach we Włoszech, a dokładnie nad jeziorem Como, które jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych południa Europy. Co jednak oferuje nasze "polskie Como"?

Jezioro Bielawskie to sztuczny zbiornik wodny położony w stóp Sudetów. Powstał w latach 70. XX wieku na dopływie rzeki Brzęczek, w celu dostarczania wody do znajdujących się nieopodal zakładów włókienniczych, które upadły pod koniec poprzedniego stulecia. Wówczas, postanowiono dostosować akwen do celów rekreacyjno-sportowych. Ten pomysł spotkał się z aprobatą tutejszej społeczności i stworzono idealne warunki do aktywnego wypoczynku.

Jezioro znajduje się na zachodnich obrzeżach miejscowości Bielawa w woj. dolnośląskim, a jego średnia głębokość wynosi nieco ponad 6 metrów. Zbiornik do 2018 roku nosił nieoficjalną nazwę: Zbiornik Sudety. Od strony miasta, po wewnętrznej stronie akwenu, zbudowana jest betonowa zapora. Od drugiej strony rozciąga się pasmo Gór Sowich.

Trzciny i bagno. Jezioro Słoneczne znika w oczach!

Jezioro Bielawskie zachęca licznymi atrakcjami

Jezioro Bielawskie to malowniczo położony akwen wodny z piaszczystą plażą, która w sezonie letnim jest strzeżona przez ratowników z pobliskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy brzegu wyznaczone jest miejsce do kąpieli dla dzieci, dzięki czemu rodzice mogą czuć się spokojniejsi o swoje pociechy. Tuż obok plaży znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne. W Bielawie nie brakuje również amatorów żeglarstwa czy windsurfingu. Warto również przejść się po molo, które prowadzi na wyspę położoną niemal na środku akwenu. Natomiast, na terenie wokół wody, znajdziemy altany oraz specjalne paleniska, do przyrządzenia posiłków, co jest idealną propozycją dla grillowiczów. Co więcej, niedaleko plaży, kilka lat temu powstał odkryty basen i brodziki dla najmłodszych, a wodny plac zabaw zachęca do szalonej zabawy.

Jezioro Bielawskie nazwane "polskim Como"

Największą zaletą Jeziora Bielawskiego jest jednak jego położenie. Fakt, że można wypoczywać nad wodą z widokiem na Góry Sowie, zachęca turystów do odwiedzania tej wyjątkowej miejscowości. Niektórym ten widok przypomina scenerię rodem z nad Jeziora Como, położonego w północno-zachodniej części Włoch, gdzie rozciąga się przepiękny widok na Alpy. Jezioro Bielawskie nie jest może tak okazałe, jak Como, jednak dla Polaków stało się namiastką tego ekskluzywnego regionu.