Ghajn Tuffieha Bay, Malta

i

Autor: MTA

Turystyka

15 najpiękniejszych plaż w Europie. Co wyróżnia te miejsca?

2024-05-15 13:52

Europa może pochwalić się niezwykle różnorodnymi i przepięknymi plażami – od złocistych piasków Algarve i Wysp Kanaryjskich, przez dzikie zakątki Grecji, aż po lecznicze wybrzeża Włoch i zielone plaże Albanii. Oto 15 najpiękniejszych plaż w Europie według organizacji European Best Destinations (EBD), które oferują coś dla każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty.

W oparciu o głosy ponad 103,224 podróżników z 116 krajów, ranking EBD obejmuje plaże zarówno odosobnione, jak i te cieszące się dużą popularnością, a także zakątki idealne na romantyczne wypady, czy rodzinne przygody. Znajdziemy tu plaże oferujące intensywne wodne aktywności, i te, gdzie można cieszyć się nienaruszoną, dziewiczą przyrodą. Wszystkie te miejsca należą także do najbezpieczniejszych na słoneczne europejskie wakacje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ostuni - najbardziej instagramowe miasto świata. W tym miejscu wszystko jest białe

SHORT - Nosel wkręca - szkła kontaktowei | ESKA

Ranking 15 najpiękniejszych plaż Europy

 1. Ghajn Tuffieha Bay, Mellieha, Malta
 2. Monte Clerigo, Aljezur, Algarve, Portugalia
 3. Ölüdeniz Beach, Fethiye, Turcja
 4. Canal d'Amour, Sidari, Korfu, Grecja
 5. Porto Timoni, Korfu, Grecja
 6. Las Teresitas, Teneryfa, Hiszpania
 7. As Catedrais, Galicia, Hiszpania
 8. Calpe, Costa Blanca, Hiszpania
 9. Porto Katsiki, Lefkada, Grecja
 10. St Paul Bay, Lindos, Rodos, Grecja
 11. Vai Beach, Kreta, Grecja
 12. Odeceixe, Aljezur, Algarve, Portugalia
 13. Monte Gordo, Algarve, Portugalia
 14. Ksamil Beach, Albania
 15. Navagio Beach, Zakynthos, Grecja

Top 5 najpiękniejszych plaż Europy i ich szczególne walory

Ghajn Tuffieha Bay, Mellieha, Malta

Malta, słynąca z bogatej historii i spektakularnych krajobrazów, może poszczycić się jedną z najpiękniejszych plaż w Europie - Ghajn Tuffieha Bay. Położona niedaleko Mellieha, uznanej za przykład zrównoważonej turystyki przez Komisję Europejską, plaża ta zachwyca wspaniałymi klifami, piaszczystym wybrzeżem i pozostałościami rzymskich łaźni. Plaża oferuje wysoki standard czystości i szeroką gamę usług, takich jak restauracje, bary i wybór licznych sportów wodnych. W pobliżu znajdują się także malownicze wyspy Gozo i Comino z piękną Błękitną Laguną.

Monte Clerigo, Aljezur, Algarve, Portugalia

Położona na południowym zachodzie Portugalii, Monte Clerigo to prawdziwa perła regionu Algarve. Nieskażona przyroda, wioska rybacka z kolorowymi domkami, liczne bary i restauracje serwujące świeże ryby oraz wydmy, gdzie można schronić się przed słońcem, to tylko niektóre z atrakcji tej plaży. Bliskość regionu Alentejo, znanego z winnic, raf i rozległych piaszczystych plaż, sprawia, że Monte Clerigo jest idealnym miejscem na relaks. Aljezur, z wybitnym zapleczem gastronomicznym, dobrymi winami i zapierającą dech w piersiach przyrodą, dopełniają uroku tego miejsca.

Ölüdeniz Beach, Fethiye, Turcja

Ölüdeniz Beach, znana również jako Blue Lagoon, to prawdziwy skarb Turcji. Rezerwat przyrody ze spokojną laguną i zakrzywioną plażą kończącą się na przesmyku przyciąga miłośników sportów wodnych i pięknych krajobrazów. Popularne atrakcje to paddleboarding, paralotniarstwo, pływanie i nurkowanie. Mimo że plaża jest uważana za ukryty klejnot, często jest tam tłoczno.

Canal d'Amour, Sidari, Korfu, Grecja

Canal d'Amour to jedna z najbardziej znanych "sekretnych" plaż w wiosce Sidari na wyspie Korfu. Plaża otoczona jest niezwykłymi formacjami piaskowca, które tworzą długi, wąski kanał, od którego pochodzi nazwa plaży. Tradycja mówi, że pary, które kąpią się w tym kanale, w ciągu 12 miesięcy się pobiorą. Na miejscu dostępne są leżaki i parasole, a nad plażą znajdują się restauracja i hotel.

Porto Timoni, Korfu, Grecja

Porto Timoni to kolejna plaża na Korfu, która zyskała uznanie w rankingu najpiękniejszych plaż Europy. Położona w ukrytej lokalizacji, plaża oferuje dwa różne brzegi - jeden otwarty na morze, a drugi na lagunę. Idealne miejsce do nurkowania, Porto Timoni to zielony raj. Aby dostać się na plażę, trzeba przejść długą, kamienistą ścieżką, dlatego warto zabrać ze sobą wygodne buty. W okolicy Korfu, z mieszanką kultury weneckiej, francuskiej i brytyjskiej, znajdują się piękne krajobrazy, malownicze plaże i przyjemny klimat przez cały rok.