Kalush Orchestra - tłumaczenie piosenki Stefania

i

Autor: EBU / ANDRES PUTTING

Zwycięzcy Eurowizji ryzykowali dyskwalifikacją. Zdecydowali się na odważny ruch!

2022-05-15 14:30

To właśnie zespół Kalush Orchestra triumfował w Turynie podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentanci Ukrainy zdobyli imponującą liczbę 631 punktów. Aż ciężko uwierzyć, że zwycięzcom wydarzenia groziła dyskwalifikacja. Wszystko przez polityczne przesłanie, jakie wygłosili do świata po swoim zapierającym dech w piersiach występie.

Eurowizja 2022 już za nami, jednak emocje z pewnością długo nie opadną. Dzięki imponującej liczbie 439 punktów przyznanej przez telewidzów zwycięzcami Konkursu Piosenki Eurowizji okazali się reprezentanci Ukrainy, czyli Kalush Orchestra. Autorzy przejmującego utworu Stefania od początku typowani na zwycięzców. Bukmacherzy, którzy chętnie obstawiają wyniki, nie mieli wątpliwości, że Europa może chcieć w ten sposób pokazać swoją solidarność z pogrążonym w wojnie od 24 lutego 2022 roku krajem. O tym, że mieli rację świadczy chociażby przemowa przyznającej punkty z Polski Idy Nowakowskiej. Gwiazda TVP pojawiła się na ekranie z niebiesko-żółtą wstążką i wykrzyczała hasło Slava Ukraini, przyznając Ukrainie 12 punktów. Co ciekawe, Kalush Orchestrze groziła dyskwalifikacja. Wszystko przez słowa, jakie członkowie grupy wypowiedzieli tuż po zaprezentowaniu się na eurowizyjnej scenie.

Wielki skandal na Eurowizji! Polskie jury może mieć problemy?

Sonda
Zespół Kalush Orchestra zasłużył na zwycięstwo w Eurowizji 2022?

Kalush Orchestra z mocnym przesłaniem

Członkowie Kalush Orchestra skorzystali z okazji, że oglądają ich setki milionów ludzi na całym świecie i wygłosili przemowę dotyczącą tragicznej sytuacji w ich ojczyźnie.

Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi - krzyczeli, nawiązując do toczących się tam walk z Rosjanami.

Tym samym Kalush Orchestra złamali regulamin Eurowizji, który jasno mówi o tym, że scena nie jest miejscem do wygłaszania politycznych deklaracji. Po otrzymaniu statuetki grupa wyjaśniła powody swojej decyzji podczas konferencji prasowej z dziennikarzami z całego świata, w tym z Polski.

Ludzie nie rozumieją, przez jakie kłopoty przechodzi mój kraj. I dla mnie to zdecydowanie ważniejsze niż dyskwalifikacja. Gdybym stracił taką szansę, nie wybaczyłbym sobie. Naprawdę mam nadzieję, że ktoś z 200 milionów ludzi, którzy nas oglądali, będzie w stanie nam pomóc - wyznał.

Przypomnijmy, że Ukraina była jedynym krajem, jeśli weźmiemy pod uwagę głosy publiczności, który przyznał nam 12 punktów. Sam Krystian Ochman nie krył zachwytu grupą Kalush Orchestra, z którą wystąpił na ulicach Turynu.

Występ Ochmana i Kalush Orchestra na kanale Eurowizji. Reakcje mówią same za siebie!

EUROWIZJA - Krystian Ochman po awansie