Wielki skandal na Eurowizji! Polskie jury może mieć problemy?

2022-05-15 11:27
Ida Nowakowska ogłasza punkty na Eurowizji 2022
Autor: YouTube/Eurovision Song Contest

Eurowizja 2022 już za nami, jednak wyniki konkursu wciąż budzą wielkie emocje. Tym bardziej, że według oficjalnego oświadczenia EBU mogło dojść do próby manipulacji aż sześciu krajom. Jak podejrzewają internauci, w tym niechlubnym gronie miałaby się znaleźć również Polska. Czy będzie skandal na międzynarodową skalę?

Eurowizja 2022 już za nami, jednak emocje związane z konkursem jeszcze nie opadły i z pewnością długo nie opadną. Tym bardziej, że na jaw wychodzą zaskakujące fakty dotyczące głosowania jurorów. W trakcie trwania sobotniego finału, w którym o eurowizyjne złoto walczył Krystian Ochman, Europejska Unia Nadawców wydała specjalny komunikat dotyczący pewnych nieprawidłowości w głosowaniu w aż sześciu krajach, co zostało ukarane brakiem możliwości przyznawania punktów. Jak można przeczytać w oświadczeniu, podejrzewa się, iż państwa te oddawały głosy w sposób stronniczy, manipulując ostatecznymi wynikami. Stronnicze wyniki głosowania wykryto po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału, w którym o awans walczył m.in. Krystian Ochman. Zgodnie z przyjętą przez EBU procedurą organizatorzy wydarzenia zastąpili głosy jury z podejrzewanych o oszustwo krajów średnimi wynikami opartymi na podstawie głosowań krajów zbliżonych geograficznie. Jak podaje Eurowizja.org, zastępcze rezultaty zastosowano zarówno w przypadku drugiego półfinału, jak i samego finału. Co ma z tym wspólnego Polska?

Eurowizja 2022 - tak głosowało jury! Ochman nie mógł liczyć na ich wsparcie

Sonda
Eurowizja 2022 - czy jesteś zadowolony z wyników?

Skandal na Eurowizji

Choć nie powiedziano wprost, które z krajów mogły majstrować przy wynikach głosowania, to internauci podejrzewają, że w tym niechlubnym gronie mogli znaleźć się także jurorzy z... Polski. Nasz kraj był jednym z sześciu, których rezultaty podał Martin Osterdahl - kierownik wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji. Oprócz Polski o manipulowanie wynikami podejrzewani są: Czarnogóra, San Marino, Rumunia, Gruzja oraz Azerbejdżan. W tych państwach także nie podano, kto wchodził w skład panelu jurorskiego.

EBU (Europejska Unia Nadawców) bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzenia o próby manipulowania głosami podczas konkursu Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z oficjalnymi instrukcjami głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania - grzmią organizatorzy.

Telewizja Polska nie odniosła się do spekulacji internautów. 

Polskie gwiazdy oceniają szanse Ochmana na Eurowizji

Krystian Ochman zajął na Eurowizji 12. miejsce. To dobry wynik?

Posłuchaj podcastu z rozmową z eurowizyjnym ekspertem!

Listen to "Krystian Ochman na 12. miejscu w finale Eurowizji. Tak jego występ komentuje ekspert!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze