Ida Nowakowska ogłasza punkty na Eurowizji 2022

i

Autor: YouTube/Eurovision Song Contest

Wielki skandal na Eurowizji! Polskie jury może mieć problemy?

2022-05-15 11:27

Eurowizja 2022 już za nami, jednak wyniki konkursu wciąż budzą wielkie emocje. Tym bardziej, że według oficjalnego oświadczenia EBU mogło dojść do próby manipulacji aż sześciu krajom. Jak podejrzewają internauci, w tym niechlubnym gronie miałaby się znaleźć również Polska. Czy będzie skandal na międzynarodową skalę?

Eurowizja 2022 już za nami, jednak emocje związane z konkursem jeszcze nie opadły i z pewnością długo nie opadną. Tym bardziej, że na jaw wychodzą zaskakujące fakty dotyczące głosowania jurorów. W trakcie trwania sobotniego finału, w którym o eurowizyjne złoto walczył Krystian Ochman, Europejska Unia Nadawców wydała specjalny komunikat dotyczący pewnych nieprawidłowości w głosowaniu w aż sześciu krajach, co zostało ukarane brakiem możliwości przyznawania punktów. Jak można przeczytać w oświadczeniu, podejrzewa się, iż państwa te oddawały głosy w sposób stronniczy, manipulując ostatecznymi wynikami. Stronnicze wyniki głosowania wykryto po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału, w którym o awans walczył m.in. Krystian Ochman. Zgodnie z przyjętą przez EBU procedurą organizatorzy wydarzenia zastąpili głosy jury z podejrzewanych o oszustwo krajów średnimi wynikami opartymi na podstawie głosowań krajów zbliżonych geograficznie. Jak podaje Eurowizja.org, zastępcze rezultaty zastosowano zarówno w przypadku drugiego półfinału, jak i samego finału. Co ma z tym wspólnego Polska?

Eurowizja 2022 - tak głosowało jury! Ochman nie mógł liczyć na ich wsparcie

Sonda
Eurowizja 2022 - czy jesteś zadowolony z wyników?

Skandal na Eurowizji

Choć nie powiedziano wprost, które z krajów mogły majstrować przy wynikach głosowania, to internauci podejrzewają, że w tym niechlubnym gronie mogli znaleźć się także jurorzy z... Polski. Nasz kraj był jednym z sześciu, których rezultaty podał Martin Osterdahl - kierownik wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji. Oprócz Polski o manipulowanie wynikami podejrzewani są: Czarnogóra, San Marino, Rumunia, Gruzja oraz Azerbejdżan. W tych państwach także nie podano, kto wchodził w skład panelu jurorskiego.

EBU (Europejska Unia Nadawców) bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzenia o próby manipulowania głosami podczas konkursu Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z oficjalnymi instrukcjami głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania - grzmią organizatorzy.

Telewizja Polska nie odniosła się do spekulacji internautów. 

Polskie gwiazdy oceniają szanse Ochmana na Eurowizji

Krystian Ochman zajął na Eurowizji 12. miejsce. To dobry wynik?

Posłuchaj podcastu z rozmową z eurowizyjnym ekspertem!

Listen to "Krystian Ochman na 12. miejscu w finale Eurowizji. Tak jego występ komentuje ekspert!" on Spreaker.