Zmiana czasu 2019 na zimowy OSTATNI RAZ? Kiedy przestawiamy zegarki w Polsce?

2019-10-26 16:49 A.D.
Zmiana czasu
Autor: East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019 to rzecz, której nie możemy przegapić. Polacy przyzwyczaili się już, że od lat przestawiają wskazówki swoich zegarków dwa razy w roku - wiosną i jesienią. W roku 2018 Unia Europejska i jej obywatele zdecydowali, że ten obowiązek zostanie zniesiony na całym jej terenie. Czy zmiana czasu 2019 na zimowy jest ostatnią? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl!

Zmiana czasu 2019 na zimowy ostatni raz? Czas lokalny zarówno letni, jak i zimowy miały dla ludzkości dawniej ogromne znaczenie. Benjamin Franklin jako pierwszy poruszał pomysł stosowania się do nich w zależności od pór roku. Po nim pomysł chciał przeforsować William Willett w 1907 jednak udało się to dopiero Niemcom w 1916. W Polsce zagościła ona na dobre dopiero w 1995 roku! Niebawem przestanie jednak obowiązywać. Obywatele Unii Europejskiej zdecydowali, że od 2021 roku każdy kraj pozostanie przy wybranym przez siebie czasie - zimowym lub letnim. Jak wybrali Polacy? Ile razy przestawimy jeszcze zegarki?

Depresja. Posłuchaj, jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć tę chorobę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zmiana czasu 2019 na zimowy - kiedy ostatnia zmiana? 

Zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. Po wynikach głosowania, w których za zniesieniem zmiany czasu opowiedziała się większość państw, rozpoczęły się prace nad odpowiednią ustawą. Austria, która w 2018 przewodniczyła posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, zaproponowała termin. Koniec zmiany czasu ma nastąpić dopiero 1 kwietnia 2021 roku. Czemu tak późno? Nie wszystkie kraje członkowskie przekonane były o słuszności pomysłu, przez co wniknęło wiele nieporozumień.

Przeczytaj też: Jesień 2019 - kiedy jest początek kalendarzowej, a kiedy astronomicznej jesieni?

Zmiana czasu 2019 na zimowy - ile jeszcze razy przestawiamy zegarki? 

Zegarki przestawimy jeszcze cztery razy - w październiku 2019, wiosną i jesienią 2020 i w marcu 2021. Ostatnia zmiana czasu w Polsce będzie miała miejsce z 27 na 28 marca 2021. Oznacza to, że mamy jeszcze trochę czasu, by oswoić się z tą myślą. Każdy kraj mógł zdecydować przy jakim czasie pragnie zostać. 

Najnowsze