przymrozek

i

Autor: pixabay.com

Zimna Zośka 2021 - co to jest i kiedy wypada w maju? [DATA]

2021-05-14 9:59

Maj to miesiąc, który kojarzy się raczej z ciepłymi wiosennymi dniami i spacerami wśród zielonych drzew. Mało kto wie, że jednak pogoda lubi płatać figle właśnie w kilka majowych dni, czyli podczas tzw. Zimnej Zośki. Co to takiego? Kiedy Zimna Zośka wypada w maju 2021? Ciekawostki na ten temat przeczytacie poniżej.

Zimna Zośka 2021 - co to jest i kiedy wypada w maju? To zastanawia wiele osób. Każdy z niecierpliwością czekał po zimie na słoneczne, ciepłe dni. Takie powoli zaczyna przynosić maj. Termometry zaczynają pokazywać w niektórych krańcach Polski nawet po 27 stopni Celsjusza! Mimo iż większość osób schowała już grubsze ubrania w głąb szafy to mogą przeżyć niedługo mały szok. Wszystko przez Zimną Zośkę. Co to takiego? Zimna Zośka, to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Nazywane jest również Zimnymi Ogrodnikami i wypada zawsze w połowie maja. Między innymi do Polski, dociera w tym czasie zimne powietrze z obszarów polarnych, dlatego pogoda może diametralnie się zmienić. Spokojnie - to tylko kilka dni chłodniejszej aury, potem z przymrozkami i zimnymi dniami możemy się pożegnać!

Piosenki, które są do siebie podobne

Zimna Zośka 2021 - DATA

Kiedy jest Zimna Zośka 2021? Zjawisko nie jest wymysłem ludowym, lecz zostało potwierdzone naukowo. Zazwyczaj pojawia się między 12, a 15 maja, dlatego możemy spodziewać się wtedy zmiany pogody. Co ciekawe, nazwy Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy, pochodzą od nazw patronów:

  • 12 maja - św. Pankracy - patron ogrodników
  • 13 maja - św. Serwacy - patron chroniący przed przymrozkami
  • 14 maja - św. Bonifacy - patron nawróconych
  • 15 maja - św. Zofia - patronka ludzi mądrych