milicja obywatelska

i

Autor: AKPA

quiz prl

Wychowałeś się w PRL-u? Jak dobrze znasz te skróty?

2024-05-22 14:50

PRL, czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa. Jednym kojarzy się z najpiękniejszym czasem w życiu, a drugim ze smutną, szarą rzeczywistością i najgorszym, co mogło go spotkać. Ile osób, tyle opinii. Nie da się jednak pominąć faktu, że wielu z nas chętnie wraca do minionej epoki. Spora część osób potrafi nadal rozszyfrować prl-owskie skróty, które definiowały dawną rzeczywistość. Potrafisz rozwinąć je wszystkie? Sprawdź się w naszym quizie!

PRL odznaczył się w historii Polski jako trudne warunki codziennego funkcjonowania, ale również jako era rozkwitu lubianej i cenionej do tej pory sztuki, muzyki, filmów lub obyczajów. Powszechne i wszechobecne w czasach PRL-u były skróty, które określały konkretne ugrupowania, instytucje i zjawiska. Jesteś w stanie wymienić je wszystkie? Sprawdź się w naszym quizie!

Tak mówiono w czasach PRL-u! Sprawdź się, w quizie, jak dobrze znasz te słowa!

Skróty w PRL-u

Skróty w PRL-u były na porządku dziennym i znajdowały się dosłownie wszędzie. Od Pewexu i Cepelii, aż po MO czy RWPG. Sam okres rzeczywistości, która otaczała Polaków aż do lat 90. XX wieku - jest skrótem. Większość z Was, chociaż kojarzy skróty takie jak: PGR, ZMP, CPN czy NSZZ. Zobacz, czy znasz je wszystkie! Sprawdź się w naszym quizie!

Kultowe teksty z PRL. Quiz pokaże, czy pamiętasz wszystkie i jesteś geniuszem!

"Od nowa Polska Ludowa"

Tę frazę zaprezentował słynny kabaret "Pod Egidą" w okresie trwania PRL-u, który potocznie zwano Polską Ludową. Polska Rzeczpospolita Ludowa istniała od 1944 do 1989 roku. Polska przebywała wówczas pod polityczną dominacją ZSRR, a rządy sprawowała komunistyczna Polska Partia Robotnicza, następnie Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Autorem konstytucji PRL w 1952 roku był Bolesław Bierut, a poprawek dokonał Józef Stalin. Za oficjalny koniec PRL-u uważa się datę 29 grudnia 1989 roku, kiedy sejm uchwalił ustawę o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a państwo wróciło do historycznej nazwy "Rzeczpospolita Polska".

Quiz. Logotypy z czasów PRL. Najmłodsi nie mają szans na komplet punktów!

Wychowałeś się w PRL-u? Jak dobrze znasz te skróty? QUIZ

Pytanie 1 z 18
Co oznacza skrót PRL?
Największy absurd PRL. Każdy się z tego śmiał. Historia z Koprem