Wir polarny przyniesie do Polski arktyczny mróz? To on pokaże, jaka będzie zima!

Wir polarny przyniesie do Polski arktyczny mróz? To on pokaże, jaka będzie zima!
Autor: Tomasz Kawka/East News Wir polarny przyniesie do Polski arktyczny mróz? To on pokaże, jaka będzie zima!

Wir polarny tworzy się nad Arktyką i za jego sprawą będziemy wiedzieć, jaka będzie zima. Co wiadomo o nadchodzących miesiącach? Czym dokładnie jest polarny wir? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły na ESKA.pl.

Viki Gabor śpiewa ESKOWE hity i premierowo piosenkę Afera! [ESKA HIT CHALLENGE]

Spis treści

  1. Wir polarny - co to jest?
  2. Wir polarny 2020 - co wiadomo?
  3. Wir polarny - jaka będzie zima 2020/2021?

Wir polarny - co to jest?

Wir polarny w Polsce wywoła spore zamieszanie i jednocześnie będzie zapowiedzią nadchodzących, oby nie arktycznych mrozów. Zdaniem niemieckich meteorologów jednoznacznie pokaże jaka będzie zima. Co to jest wir polarny? Kiedy przyniesie gwałtowną zmianę pogody? Zacznijmy jednak od odpowiedzi na te pierwsze pytanie. Wir polarny, to nic innego, jak osobna, najniższa warstwa atmosfery ziemskiej powyżej troposfery, czyli miejsca, w którym tworzą się zjawiska atmosferyczne. Występuje nad Arktyką i Antarktydą. Za jego sprawą występują tam niskie temperatury miejscami spadające do -40 stopni Celsjusza. Temperatura wiru jest jeszcze niższa, ponieważ wynosi od -65 do -80 stopni Celsjusza. To jaki wir występuje w Arktyce ma wpływ na pogodę w różnych częściach naszej Planety. W momencie, gdy wir Polarny w Arktyce nie jest aż tak silny, wtedy zima w Europie nie jest aż tak silna. Opady śniegu występują tylko w górach. Co więcej, jeśli biały puch pojawi się na nizinach, to w wyniku wysokich temperatur. zniknie za kilka dni.

Wir polarny 2020 - co wiadomo?

Wir polarny już teraz badany jest przez naukowców z całego świata i powoduje niepokój. Copernicus Atmospheric Monitoring Service, czyli usługa monitorowania atmosfery wdrożona przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, przewidziała, że zimny wir wywołuje powiększenie dziury ozonowej. Szczególnie dotyczy to kontynentu arktycznego. Rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej, Care Nullis z Genewy, powiedziała, że występujące światło słoneczne powoduje uwalnianie związków chemicznych, w tym atomów chloru i bromu, do wiru polarnego i powoduje szybkie niszczenie cząsteczek ozonu.

Wir polarny - jaka będzie zima 2020/2021?

Wir polarny, który tworzy się jesienią, w dużej mierze decyduje o tym, jak będzie wyglądała nasza zima. Oprócz wiru polarnego badana jest również La Niña, czyli anomalia pogodowa, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Występuje we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. 

Czy już można przewidzieć, jaka będzie zima 2020/2021? Model zajmujący się długoterminową prognozą pogody, CFS z American Weather Service (NOAA), obliczył i wskazał, że zima 2020/2021 będzie łagodna. Przez cały sezon mało śniegu a już w lutym dość wysokie, jak na ten miesiąc, średnie temperatury powietrza. Obliczenia modelowe pokazują, że w grudniu średnia temperatura wyniesie 0 stopni Celsjusza. Niestety, kolejny rok z rzędu, nie będzie białych świąt.

Zobaczcie poniżej, jak wygląda wir polarny 2020, który widoczny był w Szwecji.

Najnowsze