Modlitwa

i

Autor: Canva

Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna? Środa Popielcowa zbliża się wielkimi krokami

2023-02-12 17:35

Wielkanoc 2023 coraz bliżej. Jak co roku najważniejsze święta w całym roku liturgicznym poprzedzone zostaną okresem szczególnej pokuty i żalu za grzechy. Trwający 40 dni Wielki Post to czas, który ma przygotować wiernych do celebracji zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Kiedy zaczyna się w tym roku? Sprawdzamy.

Kiedy jest Wielki Post? Mamy już luty, a to oznacza, że Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Tradycyjnie poprzedzone będą one trwającym 40 dni Wielkim Postem, którego symboliczny początek wyznacza wypadająca jeszcze w tym miesiącu Środa Popielcowa. Czas trwania okresu przygotowującego wiernych do pełnego przeżycia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa nie jest przypadkiem. Ma on związek z Ewangelią, a dokładniej czasem, jaki Syn Boży spędził samotnie na pustyni, poszcząc. Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie wypada co roku o tej samej porze. Tegoroczne święta przyjdą nieco wcześniej, niż chociażby w roku ubiegłym. Sprawdźcie dokładnie, kiedy wypada Środa Popielcowa 2023, a kiedy Wielkanoc. Przed nami jeszcze tłusty czwartek i ostatki.

Dzień Singla 2023 - kiedy wypada święto wszystkich osób do wzięcia?

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Wielki Post 2023

Wielki Post trwa niezmiennie 40 dni, a wyznacza go Środa Popielcowa. Kiedy zaczyna się w 2023 roku? Przed nami już ostatnich kilkanaście dni karnawału. Środa Popielcowa wypada bowiem dokładnie 22 lutego. I choć tego dnia uczestnictwo we mszy świętej nie jest obowiązkiem, to zakazane jest spożywanie pokarmów mięsnych. Wszystkie najważniejsze daty podrzucamy poniżej:

  • Tłusty Czwartek – 16 lutego 2023
  • Ostatnia sobota karnawału – 18 lutego 2023
  • Ostatki – 21 lutego 2023 
  • Środa Popielcowa – 22 lutego
  • Niedziela Palmowa – 2 kwietnia 2023
  • Wielki Czwartek – 6 kwietnia 2023
  • Wielki Piątek – 7 kwietnia 2023
  • Wielka Sobota – 8 kwietnia 2023
Sonda
Czy obchodzisz Wielki Post?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE