Jezus na krzyżu

i

Autor: pixabay

Wielki piątek 2022 - co się wydarzyło w Wielki Piątek i jak obchodzić ten dzień?

2022-04-14 21:49

Wielki Piątek to dzień szczególny dla wszystkich wiernych. To czas kiedy odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i wspomina się męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. Wyjaśniamy dlaczego tego dnia nie odbywa się msza święta i co wydarzyło się w Wielki Piątek. Dowiedz się jak powinno się obchodzić Wielki Piątek?

Wielki Piątek jest częścią Triduum Paschalnego i przypada na drugi dzień przed Wielką Nocą. W tym roku Wielki Piątek obchodzimy 16 kwietnia. Tego dnia nie odbywa się msza święta, ponieważ Jezus tego dnia składa Ojcu ofiarę ze swojego życia. Jest to bardzo doniosła chwila, dlatego kapłani dla jej uczczenia nie odprawiają mszy. Odbywa się natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej i liturgia na cześć Męki Pańskiej oraz inne nabożeństwa, a wszystkie obrzędy związane z obchodami Wielkiego Piątki trwają kilka godzin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielki czwartek 2022 - co się wydarzyło w Wielki Czwartek i dlaczego jest tak ważny?

Wielki Piątek 2022 – co wydarzyło się w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek nastąpiło pojmanie Jezusa, który trafił przed sąd. Jezus został skazany na ukrzyżowanie. Żołnierze wyśmiewając Jezusa jako „żydowskiego króla”, założyli mu na głowę koronę cierniową, która wywołała krwawienie. Podczas Drogi Krzyżowej, kiedy musiał na własnych plecach ciągnąć krzyż, doznał biczowania. Następnie został ukrzyżowany. Kiedy nastąpiła śmierć, złożono jego ciało do grobu.

Męka Jezusa Chrystusa była potrzebna, aby odkupić nasze grzechy, w ten sposób dokonało się odkupienie ludzkości i odzyskanie życia wiecznego, czyli zbawienia. Inaczej mówiąc, wybawienia od grzechu pierworodnego, którym Adam i Ewa obrazili Boga.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielkanoc 2022: kiedy wypadają Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Lany Poniedziałek? Ile dni jest wolne?

Wielki Piątek 2022 – jak obchodzić Wielki Piątek?

Obchody Wielkiego Piątku odbywają się w kościele, gdzie na początku rusza procesja prosto do ołtarza. Następnie kapłan dokonuje prostracji. To znaczy, że ksiądz kładzie się krzyżem na brzuchu w akcie pokory wobec Boga – tak wyraża swoją głęboką wiarę. Ołtarz jest wówczas pusty a Tabernakulum otwarte. W następnej kolejności czytana jest Ewangelia, jednak nie tak jak znane jest to z mszy świętej. W Wielki Piątek Ewangelię czytają trzy osoby. Duchowny wciela się w postać Jezusa, a pozostałych dwóch kapłanów czyta pozostałe role i odgrywa męczeństwo Chrystusa. Po wszystkim następuje adoracja krzyża, co oznacza, że wierni podchodzą do krzyża i kolejno całują go. Wtedy następuje przyjęcie komunii świętej przez wiernych. Ostatnim etapem Wielkiego Piątku jest złożenie hostii w grobie pańskim i całonocna adoracja.

Jarmark Wielkanocny 2022. Tłumy mieszkańców w bydgoskim Fordonie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE