Ostatnia Wieczerza

i

Autor: pixabay

Wielki czwartek 2022 - co się wydarzyło w Wielki Czwartek i dlaczego jest tak ważny?

2022-03-30 19:04

Jednym z dni Wielkiego Tygodnia jest Wielki Czwartek, który otwiera Triduum Paschalne. Dzień ten wiąże się z wieloma obrzędami i nabożeństwami, które odbywają się w kościele. Co dla chrześcijan oznacza Wielki Czwartek? Co wydarzyło się w Wielki Czwartek i jak obchodzić ten dzień?

Wielki Czwartek przypada na trzy dni przed Wielką Nocą, a więc otwiera Triduum Paschalne -  najważniejsze dni w roku liturgicznym. Tego dnia odbywają się ważne dla chrześcijan nabożeństwa. Wielki Czwartek to dzień, w którym obchodzi się pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Wieczerza paschalna Jezusa była niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu jego wiernych, ponieważ tego dnia przepowiedział swoje cierpienie, śmierć oraz zmartwychwstanie i pragnął, aby wierni celebrowali ten moment na jego pamiątkę po jego odejściu do życia wiecznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

Wielki Czwartek 2022 – co wydarzyło się w Wielki Czwartek?

Podczas spotkania z apostołami, Jezus obmył nogi swoim uczniom na znak oczyszczenia. Następnie usiadł z apostołami do stołu spożywając z nimi ostatni posiłek. Częstując ich chlebem i winem wypowiedział słowa: „To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę". W ten sposób ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i eucharystii. Jest to zatem święto kapłanów oraz dzień przemiany chleba w ciało i wina w krew.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pogoda na Wielkanoc 2022. Długoterminowa prognoza na święta Wielkanocne

Wielki Czwartek 2022 – nabożeństwa kościelne

W Wielki Czwartek w kościele odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Wraz z nią kończy się okres Wielkiego Postu, a rozpoczyna Triduum Paschalne. Wtedy wierni śpiewają pieśń „Chwała na wysokości”, a w kościołach biją dzwony. Zdarza się również, że w niektórych kościołach księża obmywają nogi dwunastu osobom, tak jak to robił niegdyś Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.  Jest to gest symbolizujący pokorę i miłość do bliźniego.

Kiedy msza dobiega końca, kapłanom zostają wręczone kwiaty w podziękowaniu za ich pracę liturgiczną. Następnie Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemni, w której odbywa się dalsza część uroczystości – całonocna adoracja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Życzenia na Wielkanoc 2022 - wierszyki gotowe do wysłania rodzinie i znajomym

Wielkanocne koszyki ze stroikami