Wielkanoc 2022: kiedy wypada Wielka Sobota i Wielka Niedziela?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wielkanoc 2022: kiedy wypadają Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Lany Poniedziałek? Ile dni jest wolne?

2022-02-01 11:32

Święta Wielkiej Nocy to najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, które obchodzimy każdego roku 25 grudnia, Wielkanoc jest tzw. świętem ruchomym. Kiedy będziemy świętować ją w roku 2022? Ile czeka nas dni wolnego? Sprawdźcie w tym artykule!

Wielkanoc 2022 - ile dni wolnych?

W kościele katolickim poprzedzający Wielkanoc tydzień, to okres stanowiący czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Nazywany jest on Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy jego doby: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Po nich przypada oczywiście Poniedziałek Wielkanocny, który w Polsce znany jest również jako Lany Poniedziałek. Wszystko ze względu na czas polewania się wzajemnie symbolicznie kroplami wody.

Obchody Wielkanocy w kościele katolickim skupione są na wydarzeni, jakim było zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To również czas rodzinny, który lubimy spędzać wspólnie z bliskimi. Warto jednak pamiętać, że Wielki Czartek i Wielki Piątek są dniami pracującymi. Jedynym dodatkowym dniem wolnym jest Wielki Poniedziałek.

Jurek Owsiak przeprasza za Światełko do nieba. "Zgasimy światła"

Wielkanoc 2022: kiedy wypada Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna?

W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 17 kwietnia. Oznacza to, że 18 kwietnia będziemy mieli wolne ze względu na Lany Poniedziałek 2022. Późne obchody Wielkanocy mogą oznaczać, że będziemy mogli cieszyć się w tym okresie wiosenną pogodą!

QUIZ. To samo brzmienie, inne znacznie - rozpoznaj słowa, które brzmią tak samo, choć oznaczają co innego!

Pytanie 1 z 23
Śniegu zimą lub w miseczce na śniadanie: