Wielkanoc 2023 - tradycje, których należy przestrzegać. Jak powinny wyglądać święta?

i

Autor: CANVA

Święta

Wielkanoc 2023 - tradycje, których należy przestrzegać. Jak powinny wyglądać święta?

2023-03-28 15:46

Święta wielkanocne są jednymi z najważniejszych w tradycji katolickiej. Na przestrzeni lat wykreowały one wiele tradycji oraz zwyczajów, których należy przestrzegać. Jak dokładnie powinny wyglądać święta? Co się robi w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę? Mamy dla Was najważniejsze informacje!

Wielkanoc 2023 zbliża się ogromnymi krokami. Najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym zaczną się już w Wielki Poniedziałek 3 kwietnia. To właśnie ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest on wypełniony tradycjami, które kultywowane są od wieków. Choć na przestrzeni lat lekko uległy zmianom, część z nich wciąż jest zachowana w swojej pierwotnej formie. Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielka Niedziela i Lany Poniedziałek są przepełnione uroczystościami i świętowaniem. Te dni mają swój określony przebieg, za którym katolicy powinni podążać. Jak wyglądają święta wielkanocne? Niektóre aspekty mogą Was zdziwić!

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy Wielkanoc 2023? W tym roku święta wypadają późno!

Shake Your Eska #25 | Blinding Lights

Wielki Piątek - jak obchodzimy?

Wielki Piątek jest dniem, podczas którego rozpoczyna się ścisły post. Zwykle wieczorem rodziny wspólnie zajmują się strojeniem koszyczka wielkanocnego. Podczas tej okazji w kościołach nie odbywają się msze święte.

Wielka Sobota - jak obchodzimy?

W sobotę, tak samo jak w piątek, nie odprawia się mszy. Tego dnia jednak należy wybrać się do kościoła, aby kapłan mógł poświęcić święconkę. A co powinno się w niej znaleźć?

  • jajka - nowe życie,
  • pieczywo - Ciało Chrystusa,
  • wędliny - dostatek,
  • sól - oczyszczenie,
  • baranek (przygotowany z ciasta lub cukrowy) - zmartwychwstanie,
  • chrzan - siła.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2023 - pogoda. Zapomnijcie o cieple! Zimno i deszcz na horyzoncie

QUIZ Co wiesz o świętach wielkanocnych? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 9
Wielkanoc to święto ruchome. A wiecie jak wyznacza się datę tego święta?
kalendarz

Wielka Niedziela - jak obchodzimy?

Wczesnym rankiem odbywa się masz święta. Następnie bliscy zbierają się w domach, aby tradycyjnie zjeść śniadanie wielkanocne, złożone z pokarmów, które zostały poświęcone przez kapłana.

Lany Poniedziałek - jak obchodzimy?

Jest to ostatni dzień świąt. Szczególnie uwielbiany przez dzieci. Według tradycji oblewają się one wodą z wiader czy też specjalnie skonstruowanych psikawek.

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE