Wakacje zostaną przesunięte? Powrót do szkół możliwy dopiero w czerwcu?!

2021-03-04 14:09
Wakacje zostaną przesunięte? Powrót do szkół możliwy dopiero w czerwcu?!
Autor: Piotr Molecki/East News Wakacje zostaną przesunięte? Powrót do szkół możliwy dopiero w czerwcu?!

Wakacje przesunięte - uczniowie, którzy aktualnie uczęszczają na lekcje zdalne, obawiają się, że lada chwila pojawi się taki komunikat. Nieustannie pojawiają się opinie, iż nie udało się przepracować tego roku szkolnego wystarczająco dobrze. Dodatkowo wiele osób zaintrygowała wypowiedź rzecznika rządu, który nie wykluczył możliwego powrotu do szkół w maju, a nawet w czerwcu. Poznajcie już teraz więcej szczegółów.

Spis treści

  1. Wakacje przesunięte - czy to prawda?
  2. Powrót do szkół: maj, czerwiec 2021

Wakacje zostaną przesunięte? To jedno z częściej zadawanych pytań, przez wszystkich uczniów uczęszczających na zajęcia w trybie zdalnym. Skoro lekcje online trwają praktycznie od początku roku szkolnego, to obawiają się, że będzie trzeba nadrobić zaległości i utrwalić słabiej przyswojony materiał. Ministerstwo Edukacji i Nauki niedawno otrzymało od nas pytanie, czy wakacje 2021 w późniejszym terminie są możliwe. Wówczas poinformowano, że resort nie ma w planach zmian w kalendarzu roku szkolnego. Zapewniono jednocześnie, że trwają intensywne prace nad powrotem wszystkich grup uczniów do szkolnych ławek. Jak sytuacja wygląda aktualnie? Co aktualnie wiadomo, jeśli chodzi o to, czy wakacje zostaną przesunięte? Dodatkowa niepewność, w sprawie powrotu do szkół 2021 pojawiła się po wypowiedzi rzecznika rządu. 

MATURA 2021: czy matematyka zaskoczyła?

Wakacje przesunięte - czy to prawda?

Uczniowie często zastanawiają się, czy data wakacji 2021 ulegnie zmianie. Na tę chwilę, jak wynika z harmonogramu na stronie Ministerstwa Edukacji, to data 25 czerwca 2021 (piątek). Zmartwienie, że letni wypoczynek zamiast w czerwcu rozpocznie się w lipcu, towarzyszy wszystkim uczącym się zdalnie od kilku tygodni. Tym razem jednak niepewność w tym temacie zrodziła się po wypowiedzi rzecznika rządu. Piotr Müller zapowiedział, w rozmowie z wp.pl, że ciężko jest mówić o dokładnym terminie powrotu do szkół. 

Niestety w tej chwili terminu zadeklarować nie możemy, ze względu na brak przewidywalności, jeżeli chodzi o epidemię, rozwój koronawirusa, o to, w jaki sposób będzie się rozwijał program szczepień, bo to jest zależne od dostaw

- powiedział Piotr Müller i jednocześnie zakomunikował, że w najbliższym czasie wciąż będą odbywać się lekcje zdalne. Niepewność uczniów była jeszcze większa, gdy pojawiły się terminy prognozowanego powrotu do nauki stacjonarnej. Rzecznik zdradził, że może być to maj lub czerwiec, a uczniowie wiedząc, jak duże zaległości mają w nauce, zaczęli się realnie obawiać: rok szkolny zostanie przesunięty, a wakacje rozpoczną się w lipcu?

Piotr Müller zakomunikował:

Zeszły rok pokazał, że już maj, czerwiec był lepszy pod kątem zakażeń, też o wiele więcej jesteśmy nauczeni, jak się zachowywać, będzie wyszczepionych kilka milionów osób, w tym osoby z grup ryzyka. W związku z tym mam nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym duża część osób będzie mogła wrócić do nauki, ale czy to będzie maj, czy czerwiec - teraz zadeklarować tego nie można

- powiedział rzecznik rządu. Napisaliśmy ponownie do Ministerstwa Edukacji i Nauki, czy aktualnie planowane są przesunięcia w harmonogramie roku szkolnego. Większa część uczniów wciąż uczęszcza na lekcje zdalne online, a taka forma nauki według samych zainteresowanych nie jest wystarczająca. Ministerstwo jest przygotowane na ewentualność, że będą potrzebne dodatkowe zajęcia w szkole dla osób z największymi zaległościami.

Powrót do szkół: maj, czerwiec 2021

Powrót do szkół w maju lub czerwcu 2021 jest realny z tego względu, że w tamtym roku - w tym czasie - było mniej zachorowań. Wówczas jednak uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej pod koniec marca, a w tym roku szkolnych praktycznie na samym początku pierwszego semestru. W związku z aktualnymi danymi Ministerstwa Zdrowia, uczniowie raczej na pewno nie wrócą do nauki stacjonarnej w kwietniu. 

Najnowsze