Ursydy i Geminidy 2022 - czym są? Kiedy jest noc spadających gwiazd w grudniu?

2022-11-28 12:45
spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com

Noc spadających gwiazd w grudniu 2022 to znakomita okazja, by pomyśleć swoje życzenie i wypatrywać pierwszej gwiazdki na niebie. Czym są Ursydy i Geminidy 2022? Kiedy oglądać maksimum roju? Koniecznie zapiszcie w kalendarzu tę datę!

Ursydy i Geminidy 2022, to wyjątkowe roje meteorytów, które tworzą barwny pokaz na zimowym niebie. Noc spadających gwiazd w grudniu 2022, to inaczej deszcz meteorytów. Wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba będą szczęśliwe, ponieważ w ostatnim miesiącu tego roku czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd. Wyjątkowy spektakl będzie trwał naprawdę długo. Geminidy i Ursydy 2022 mogą być nawet odpowiedzialne za tzw. pierwszą gwiazdkę na niebie, której z niecierpliwością wypatrują najmłodsi. Ostatni rój meteorów w tym roku zaskoczy intensywnością oraz długością trwania. Nie możecie przegapić tej daty!

Sylwester 2022/23 - fajerwerki. Czy w sylwestra można strzelać petardami?

Burger Drwala w wersji FIT. Jak zrobić go w domu? | ESKA XD - Fit vlog #62

Noc spadających gwiazd w grudniu 2022 - kiedy?

Gemidy 2022 będzie można obserwować od 04 do 17 grudnia. Ich kulminacja wystąpi w nocy 13 na 14 grudnia. Z kolei 17-26 grudnia to idealny czas, by oglądać Ursydy 2022, czyli rój znajdujący się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Jego kulminacja będzie miała miejsce w nocy z 22 na 23 grudnia.

Geminidy - co to jest?

Gemidy, czyli spadające gwiazdy w grudniu 2022, to niezwykły rój meteorów, który jest aktywny przez całą tę noc. Rój można zaobserwować w nim 120–160 meteorów na godzinę. Geminidy związane są z jedną z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Bliźniąt - Kastorem. Pochodzą one od ciała niebieskiego nazwanego 3200 Phaeton, odkrytego w 1983 roku przez satelitę IRAS.

Gęste mgły i marznący deszcz. Synoptycy ostrzegają przed siarczystymi mrozami

Spadające gwiazdy - jak obserwować?

Wiele osób zastanawia się, jak obserwować Ursydy i Geminidy 2022. Mamy dla Was dobrą wiadomość. Spadające gwiazdy w grudniu 2022 będą bardzo dobrze widoczne, jeśli na niebie nie będzie zbyt wielu chmur. By obserwować to niesamowite zjawisko nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu.Warto jednak rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok oraz zadbać o to, by w pobliżu nie było zbyt wielu źródeł światła. Planując obserwacje Leonidów nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Grudniowe noce są bardzo zimne.

Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze