Urlop wypoczynkowy wydłużony do 31 dni? Trwają rządowe konsultacje

2021-04-07 13:58 Adam Bysiek
Wakacje
Autor: pexels.com Wakacje

Czy urlop w 2021 roku będzie znacznie dłuższy niż ten, który przysługiwał dotychczas? Jest szansa na to, że urlop wypoczynkowy wydłuży się nawet do 31 dni. Taka propozycja pojawiła się już jakiś czas temu, a teraz trafiła do konsultacji. Wszystko za sprawą projektu, który zgłosił jeden ze związków zawodowych. Zapowiadane już od dobrych kilku lat plany nowelizacji w kodeksie pracy ruszyły dopiero kilka dni temu.

Urlop wypoczynkowy dłuższy niż dotychczas? Wydłużenie urlopu do 31 dni to niejedyne propozycje dotyczące Kodeksu Pracy. Głośno mówi się również o obowiązkowych rekompensatach dla osób pracujących zdalnie. Dodatkowe pieniądze miałyby pokrywać rachunki za Internet czy większe zużycie prądu. Jeśli konsultacje zakończą się zgodnie z planem, jest spora szansa na to, że jeszcze w 2021 roku odczujemy istotne zmiany w KP. Nie brakuje pozytywnych informacji z tym związanych, ponieważ drastycznych zmian możemy spodziewać się już niebawem. Aktualnie nad projektem debatuje Rada Dialogu Społecznego, czyli przedstawiciele rządu, strony związkowej i pracodawców. 

Urlop w 2021 roku będzie dłuższy? 

Czy urlop w 2021 roku będzie dłuższy? Takie pytanie rodzi się w głowach znacznej większości pracowników zatrudnionych na terenie RP. Aktualnie konsultacjom zostały poddane trzy konkretne warianty nowelizacji przepisów. Niestety jedna z grup konsultacyjnych jest w znacznej mierze przeciwna takiemu rozwiązaniu, ponieważ właśnie dla nich - pracodawców - rozwiązanie polegające zwiększeniu liczby dni urlopowych, oznaczałoby zwiększenie kosztów pracy. - Jako pracodawcy rozumiemy zasadność pomysłu, który wypłynął od strony związkowej, by zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, ale musimy myśleć też o jego kosztach – mówi cytowana przez Business Insider Polska prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka ds. prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Urlop macierzyński

Sami pracodawcy nie powiedzieli jednak jeszcze ostatecznego nie. Swoją decyzję motywują trwającym nadal kryzysem gospodarczym i ekonomicznym związanym bezpośrednio z pandemią koronawirusa. Deklarują również, że chcą wrócić do tych dywagacji, ale po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju. 

Dłuższy urlop w 2021 roku nie dla wszystkich? 

Dłuższy urlop w 2021 roku nie dla wszystkich - takie rozwiązanie też w chodzi w grę. W związku z oporem przedsiębiorców pojawił się plan 31 dni urlopu, które miałyby przysługiwać jedynie osobom z 30-letnim stażem pracy. Związkowcy przekonują, że dodatkowe 5 dni wolnego od pracy dla tej grupy pracowników przełożyłoby się na ich integrację, a to z kolei na jakość i efektywność wykonywanej przez nich pracy. Ostatnia z propozycji dotyczy 26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na jego staż pracy. Tutaj warto przypomnieć, że obecnie na taką ilość dni urlopowych może liczyć jedynie osoba z 10 letnim stażem pracy. 

Najnowsze