Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Rosji?

2021-01-21 14:31 jj
Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Rosji
Autor: canva.com Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Rosji

Tłusty czwartek ma wiele swoich odpowiedników na świecie. Dobrze znane nam święto, nie zawsze kojarzy się z pączkami za granicą. Jak w innych krajach świętuje się ostatnie dni karnawału? Szczegóły znajdziecie w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii?
  2. Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Niemczech?
  3. Tłusty czwartek 2021: jak świętują w Rosji?
  4. Tłusty czwartek 2021: jak świętują we Francji?

Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Rosji? Pączki, faworki, chrusty - tak w skrócie świętuje się tłusty czwartek w naszym kraju. W niektórych rejonach są organizowane różnego typu zabawy - na przykład jedzenie pączków na czas. Oprócz tego, ten dzień zwiastuje ostatnie chwile karnawału. Jeżeli jesteście ciekawi, jak tłusty czwartek obchodzony jest w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Rosji, to dobrze trafiliście. 

Pączki i faworki? Tak wygląda Tłusty Czwartek na Podlasiu! [ZDJĘCIA]

Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii tłusty czwartek to inaczej Pancake Tuesday, czyli naleśnikowy wtorek. Brytyjczycy tak świętują ostatni dzień karnawału. Naleśniki są serwowane na słodko: z dżemem, czekoladą, bitą śmietaną, lub na słono: z mięsem czy warzywami. Tradycją Pancake Tuesday, jest Pancake Race, czyli wyścig, w którym zawodnicy biegną i jednocześnie podrzucają na patelni naleśnika. 

Tłusty czwartek 2021: jak świętuje się w Niemczech?

Niemiecka odmiana tłustego czwartku to Schmotziger Donnerstag. To tak zwane święto babskiego karnawału. Mężczyźni tego dnia nie powinni wychodzić z domu w krawacie, ponieważ może zostać on obcięty przez czekające kobiety z nożyczkami. W mieście odbywają się defilady i korowody - jest to dzień wolny od zajęć w szkole. Na stołach królują pączki z różnymi nadzieniami, polewami i posypkami. 

Przepis na domowe pączki. Lepsze niż z cukierni! Zajadałaby się nimi sama Magda Gessler [WIDEO]

Tłusty czwartek 2021: jak świętują w Rosji?

Nie bez przyczyny mówi się, że Rosja to stan umysłu. Tak zwana Maslenica nie trwa jeden dzień, a cały tydzień. To tradycja, która rozpoczyna się siedem dni przed Wielkanocą. Nazywana jest również serowym tygodniem, albo mięsopustem. Każdy dzień Maslenicy wiąże się z inną tradycją. W tygodniu najczęściej smażone są naleśniki. W środę należy zastawić stół obfitymi potrawami - słodkie symbolizują udane życie miłosne, czerwony kawior przeznaczony jest dla osób, które chcą powiększyć rodzinę, a naleśniki ze śmietaną to danie, które zwiastuje zdrowie. 

Tłusty czwartek 2021: jak świętują we Francji?

Najbardziej zbliżonym do tłustego czwartku we Francji jest święto Mardi Gras. Obchodzi się je znacznie huczniej niż w Polsce. Organizowane są festiwale, parady, a ludzie wychodzą na ulice w przebraniach. Mardi Gras przypada na ostatni dzień przed środą popielcową. To ostatni moment, kiedy Francuzi mogą pozwolić sobie na obżarstwo - ten dzień świętowany jest najczęściej goframi i faworkami. 

ESKA XD #014
Najnowsze