Tego słuchają polscy nastolatkowie! Muzycy i gatunki najpopularniejsze wśród młodzieży

2019-02-05 10:41 M.C.
Tego słuchają polscy nastolatkowie! Muzycy i gatunki najpopularniejsze wśród młodzieży
Autor: LUKASZ OSTALSKI/REPORTER Koncert

Jaki gatunek muzyki jest najczęściej wybierany przez polskich nastolatków? Kto jest najpopularniejszym wykonawcą? Poznajcie odpowiedzi na ESKA.pl.

Czego słuchają polscy nastolatkowie? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Muzyczne gusta młodzieży zmieniają się jak w kalejdoskopie. I choć konkretne gatunki długo utrzymują popularność, to już poszczególni wykonawcy często muszą ustępować sobie miejsca na szczycie. Jak jest teraz? Dokładnej odpowiedzi udziela badanie Narodowego Centrum Kultury.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne wśród polskich nastolatków

W Badaniu NCK wzięło udział ponad 2 tysiące nastolatków w wieku 12-17 lat. Wszystkim zadano pytania dotyczące ulubionych gatunków i wykonawców. Na podstawie odpowiedzi ustalono dokładne wyniki. Nie powinno być zaskoczeniem, że trzy pierwsze miejsca zajmują rap, pop i rock. Tych gatunków słucha odpowiednio 25%, 23% i 10% młodzieży. Mniej popularne są zaś disco polo i dance (po 8%), muzyka elektroniczna (5%) i filmowa (3%). Resztę punktów procentowych zebrały inne gatunki.

Radiowy HIT 2018 - która piosenka była najczęściej nadawana?

Co ciekawe, bardziej różnorodnej muzyki słuchają dziewczyny. Co najmniej 4 gatunków muzycznych słucha 50% dziewcząt słucha i tylko 40% chłopców. Ponadto dziewczyny chętniej wybierają pop, a chłopcy rap.

Wykonawcy najpopularniejsi wśród nastolatków

Badanie pozwoliło też odpowiedzieć na pytanie o to, którzy wykonawcy są obecnie najczęściej słuchani przez nastolatków. Lista zawiera 20 topowych muzyków. Warto zauważyć, że w większości są to soliści!

 1. Paluch
 2. Rihanna
 3. Szpaku
 4. Ariana Grande
 5. Eminem
 6. Quebonafide
 7. Boys
 8. Taco Hemingway
 9. David Guetta
 10. Bedoes
 11. Michael Jackson
 12. Lady Gaga
 13. Ed Sheeran
 14. Peja
 15. Akcent
 16. Popek
 17. Reto
 18. Alan Walker
 19. Zenon Martyniuk
 20. Kali

Najnowsze