Zima w Polsce

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

zima w polsce

Tego dnia zacznie się zima. Mróz i śnieg nie tylko w nocy. Synoptycy nie mają już złudzeń

2023-11-15 13:10

Kiedy spadnie śnieg w Polsce? Jako że mamy już drugą połowę listopada, coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie. Tym bardziej, że na południu naszego kraju zrobiło się już biało. Jak wynika z najnowszych raportów pogodowych IMGW, zima zawita do Polski już na dniach. Eksperci wskazali konkretne dni, kiedy możemy spodziewać się opadów białego puchu. Będzie mroźnie i zimowo!

Kiedy spadnie pierwszy śnieg w Polsce 2023? Zima pojawiła się w Zakopanem już kilka dni temu. Początkowo pokrywa śnieżna zalegała jedynie na szczytach gór, jednak z czasem biało zrobiło się właściwie w całym mieście. Jako że temperatury są dodatnie, biały puch się nie utrzymuje, a jego opady przeplatane są opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Kiedy czeka nas jednak zima z prawdziwego zdarzenia? Kiedy powinniśmy spodziewać się śniegu w pozostałych częściach naszego kraju? Na te pytanie próbują odpowiedzieć eksperci pogodowi. Jak wynika z najnowszych raportów opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przełomowe mają okazać się najbliższe dni. W prognozach widać opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet dwucyfrowy mróz.

Kiedy spadnie śnieg w Polsce?

Kierowcy, jeśli jeszcze nie wymieniliście opon na zimowe, to macie coraz mniej czasu. Według predykcji modelu GFS w połowie listopada mogą pojawić się na nizinach opady śniegu oraz pokrywa śnieżna - napisano na profilu IMGW w serwisie X 8 listopada.

Podobne informacje przekazano na podstawie modelu ECMWF. Eksperci podali konkretne daty. To wtedy oficjalnie będzie mogli mówić o nadejściu zimy do Polski?

AFERA DODOWA! (WERSOW X FRIZ, ŚWIĄTECZNA PŁYTA JULII ŻUGAJ, GIBBS ZŁOTY CHŁOPAK, ROBERT LEWANDOWSKI) | Maks on Air

Tego dnia spadnie śnieg. Najnowsze prognozy pogody

Jak wynika z najnowszych raportów pogodowych, pierwszego przedsmaku tegorocznej zimy powinniśmy spodziewać się już w drugiej połowie listopada. Według modelu ECMWF największe szanse na opady deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu, mają mieszkańcy północnego wschodu naszego kraju.

Ten tydzień (13-19 listopada) wg modelu ECMWF wyróżni się ujemną anomalią temperatury powietrza na północnym wschodzie kraju. To m. in. oznacza, że w tym regionie możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem a może nawet samego śniegu - czytamy.

W prognozach BBC Weather dla Warszawy widzimy natomiast wzmiankę o śniegu już 18 listopada, a następnie w kolejnym tygodniu, od 23 do 28 listopada. Wszystko wskazuje na to, że druga połowa miesiąca faktycznie przyniesie podmuch zimy.