Wielkanoc

i

Autor: pixabay.com

Święta Wielkanocne 2022 - kiedy wypada Wielkanoc katolicka, a kiedy prawosławna?

2022-02-22 14:04

Święta Wielkanocne to najstarsze oraz najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, które upamiętnia mękę, śmierć oraz Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przygotowaniem do nich jest okres Wielkiego Postu, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej, trwa 40 dni aż do Wielkiej Soboty. Wierni powstrzymują się wówczas od udziału w hucznych zabawach, ograniczają spożycie mięsa oraz duchowo przygotowują się na przyjście Chrystusa. Kiedy wypada tegoroczna Wielkanoc katolicka, a kiedy prawosławna?

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada? To pytanie, które zadają sobie wierni na całym świecie. Święta Wielkanocne od najmłodszych lat kojarzą nam się ze święceniem pokarmów, dekorowaniem pisanek, baziami, lukrowym zajączkiem, palmami, Lanym Poniedziałkiem oraz spotkaniami z najbliższymi przy wielkanocnym stole. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, które corocznie obchodzone jest w tym samym terminie, Święta Wielkiej Nocy są tzw. świętem ruchomym. Oznacza to, że nie mają one stałej daty w kalendarzu, ale corocznie są obchodzone między 22 marca, a 25 kwietnia. Kiedy wypada Wielkanoc katolicka 2022, a kiedy Wielkanoc prawosławna 2022?

Wielkanoc 2022 – dni wolne od szkoły i pracy. Kiedy wypadają święta Wielkiej Nocy?

ESKA XD #042 - BATMAN, EUROWIZJA, MIŁOŚĆ, SAMOCHODY

Kiedy wypada Wielkanoc katolicka, a kiedy prawosławna?

Corocznie Wielkanoc katolicka przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która wypada w marcu lub kwietniu. W tym roku Wielka Niedziela wypada 17 kwietnia. To właśnie wtedy o świcie w wielu kościołach wyruszą procesję rezurekcyjne, które zapowiadane będą przez głośne bicie dzwonów, głoszące radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po mszy rezurekcyjnej wierni zasiądą do wigilijnego stołu, przy którym w otoczeniu bliskich będą świętować zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.

Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?

Wielkanoc prawosławna corocznie obchodzona jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca według kalendarza juliańskiego, po wiosennej równonocy, a także po obchodach Paschy żydowskiej. Wielkanoc prawosławna 2022 przypada na 24 kwietnia.