Święta 2021 - czy w Wigilię można jeść mięso? Rozwiewamy wątpliwości

2021-12-22 16:03
Wigilia
Autor: Nicole Michalou (Pexels)

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą i powoli myślimy o przygotowaniach na ten wyjątkowy czas. Ważną części celebracji jest jedzenie, w tym uroczysta kolacja wigilijna. W Polsce tego dnia nie je się mięsa. Niektórzy katolicy mogą zastanawiać się, czy zjedzenie mięsnej potrawy jest grzechem. Sprawdziliśmy, jaka jest prawda.

Święta 2021 - czy w Wigilię można jeść mięso? Rozwiewamy wątpliwości. Tak już się przyjęło w naszym kraju, że co święta to jakieś tradycje. Tak jest również z Wigilią i Bożym Narodzeniem. W wielu domach rodziny dzielą się ze sobą opłatkiem i składają życzenia. Niektórzy kładą pod choinką, obrusem lub stołem sianko, które jest symbolem ubóstwa w jakim na świat przyszedł Pan Jezus. W wielu domach na stołach widnieje 12 potraw, a niektórzy zostawiają nawet jeden wolny talerzyk. Puste miejsce jest wyrazem solidarności z ludźmi, którzy samotnie przeżywają święta, a także to znak gotowości na przyjęcie podczas Wigilii, niespodziewanego gościa. Podczas Wigilii najważniejsze jest jednak jedzenie. Czy katolicy mogą jeść wtedy mięso?

Najlepsze seriale na święta 2021. Co warto obejrzeć w czasie Bożego Narodzenia?

Piosenki świąteczne 2021 - najlepsze propozycje, które umilą czas

Mięso w Wigilię?

W Polsce na wigilijnych stołach na próżno szukać mięsa. Niektórym brakuje jednak mięsiwa w ten wyjątkowy wieczór. Czy zjedzenie mięsa w Wigilię jest dla katolika grzechem? Okazuje się, że nie! Post wigilijny to polska tradycja, której nie narzuca Biblia czy Kościół Katolicki. Co więcej, w większości bardzo katolickich państw - jak Brazylia, Meksyk, Filipiny czy Włochy - tego dnia na stole przewija się kilka gatunków mięsa. Jeżeli ktoś nie chce praktykować polskich zwyczajów, z czystym sumieniem może jeść mięso w Wigilię.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze