Strajk nauczycieli październik 2019 - do kiedy potrwa? Co stracą uczniowie?

2019-10-22 10:33 A.D.
Strajk nauczycieli
Autor: East News / Mateusz Grochocki

Strajk nauczycieli w październiku 2019 z pewnością sprawi wiele problemów uczniom i rodzicom. Od 22.10.2019 pedagodzy, którzy biorą udział w protestach, będą mogli odmówić wykonywania dodatkowych, niepłatnych obowiązków. Nauczyciele buntują się przeciwko niskim płacom. Do kiedy potrwa strajk nauczycieli 2019? Co stracą uczniowie?

Strajk nauczycieli październik 2019 rozpoczął się zgodnie z planem 22.10.2019. Nauczyciele czekali na podjęcie ostatecznej decyzji, która powiązana była z wynikami wyborów parlamentarnych 2019. Ponieważ partia Prawa i Sprawiedliwości otrzymała większość głosów Polaków, pedagodzy postanowili wznowić swój protest. Został on zawieszony w maju 2019, jednak już wtedy sygnalizowali, że sprawa nie jest zakończona. Związek Nauczycielstwa Polskiego początkowo planował strajk włoski od 15 października. Termin uległ jednak zmianie, pozostała forma protestu. Do kiedy potrwa strajk włoski w szkole? Co stracą uczniowie? 

Strajk nauczycieli październik 2019 - co stracą uczniowie?

Uczniowie tym razem nie będą cieszyć się dodatkowym czasem wolnym. Nauczyciele ogłosili strajk włoski, co dla większości szkół i przedszkoli będzie wyjątkowo przykrym doświadczeniem. Nauczyciele wykonywać będą jedynie zajęcia, za które płacona jest im pensa. Oznacza to, że uczniowie stracą:

  • Konkury odbywające się w innych godzinach niż lekcyjne
  • Dodatkowe zajęcia uzupełniające i przygotowujące do egzaminów
  • Koła zainteresowań
  • Imprezy szkolne jak dyskoteki
  • Zawody sportowe odbywające się poza terenem szkoły i w innych godzinach niż lekcyjne
  • Wycieczki szkolne, również kilkudniowe
  • Wieczorne wyjścia do teatru, opery, kina 

Strajk nauczycieli październik 2019 - do kiedy potrwa? 

Ponieważ lekcje w szkołach nie zostały przerwane, a strajk obejmuje jedynie zajęcia dodatkowe, imprezy i konkursy, to potrwać może nawet do końca roku szkolnego! Wszystko zależy od porozumienia, rządu i ZNP. Najbardziej ucierpią uczniowie, których ominie wiele atrakcji. Strajk może również zagrozić przyszłorocznym studniówkom!

Najnowsze