Saturn w opozycji. Kiedy można oglądać to wyjątkowe zjawisko na niebie?

2019-07-08 14:56 MK
Saturn w opozycji
Autor: Oxford Science Archive/Image State/East News

Wakacje to idealny moment na to, by choć na trochę oderwać się od rzeczywistości i spojrzeć w niebo. Tym bardziej, że lipiec 2019 w dalszym ciągu ma nam do zaoferowania wiele niezwykłych zjawisk. Jednym z nich z pewnością będzie ułożenia Saturna w opozycji do Słońca. Dzięki temu, powinno być nam łatwo go zauważyć. Kiedy dokładnie będzie można zobaczyć to zjawisko astronomiczne? Odpowiadamy na ESKA.pl.

Saturn w opozycji - to jedno z najbardziej istotnych zjawisk astronomicznych w lipcu 2019 roku. Dawno nie mieliśmy aż tylu okazji do podziwiania niecodziennych sytuacji na naszym niebie. Po całkowitym zaćmieniu Słońca, które miało miejsce 2 lipca, przyszedł czas na to, by zobaczyć jak słynna planeta z wielkim pierścieniem staje w opozycji do centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Wielu wierzy, że to ustawienie ma wpływ na relacje międzyludzkie, a także pomaga w skupieniu swojej uwagi na codzienności. Kiedy dokładnie będzie można je zaobserwować?

Saturn w opozycji - kiedy i jak oglądać zjawisko?

Wyjątkowe zjawisko, jakim bez wątpienia jest Saturn w opozycji, będzie można zobaczyć na niebie we wtorek, 9 lipca. Właśnie tego dnia, planeta znajdzie się naprzeciwko Słońca z perspektywy Ziemi. Oznacza to, że Saturn będzie wyjątkowo jasny, a do tego bliżej Ziemi, niż w jakimkolwiek innym dniu w roku. Zjawisko powinno być widoczne od chwili zachodu Słońca, czyli od godziny 20:56. Najlepiej będzie je widać jednak w nocy. Niestety, Saturn w opozycji nie będzie widoczny "gołym okiem". Aby w pełni nacieszyć oczy niecodzienną chwilą, należy wyposażyć się w teleskop.

Najnowsze