Puma w Polsce? Drapieżnik zbliża się do naszego kraju!

2019-06-26 11:39 A.D.
puma
Autor: East News / Thomas Marent / ardea.com

W Polsce żyje kilka gatunków drapieżników, z którymi nikt z nas nie chciałby stanąć oko w oko. Są to między innymi niedźwiedź i wilk. Największym dzikim kotem żyjącym w naszym kraju jest ryś. Do tej pory nikomu nie przyszło do głowy, że może się to zmienić. Zagrozić mu może jednak puma, która zbliża się do naszego kraju! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl

Strach przed drapieżnikami nigdy nie jest irracjonalny! Boimy się tego, czego nie znamy, a jednocześnie jest od nas silniejsze i sprawniejsze fizycznie. Nic więc dziwnego, że na naszych sąsiadów padł strach. Od kilku tygodni w Czechach grasuje nietypowy drapieżnik. Do okolic Racína, Polnički, Wieprzowiny i Velkich Losenic zbliża się wielki kot, który występuje zazwyczaj tylko w Ameryce. Zwierze przemieszcza się w stronę Polski i już niebawem może stać się naszym problemem. W lasach nie brakuje pożywienia, a gorące lato z pewnością jej odpowiada.

Zobacz też: Uczestnicy The Voice nagrali wspólny singiel. Posłuchaj duetu Eryk Waszczuk i Mario Szaban

Puma w Polsce? - jak szybko się przemieszcza? 

Puma do Polski dotrzeć może nawet w ciągu tygodnia. Zwierze przemieszcza się szybko, w trzy dni potrafi przebyć około 80 kilometrów. Nie brakuje mu również pożywienia. Czesi opracowują sposób złapania drapieżnika wraz z ogrodami zoologicznymi. 

Puma w Czechach na wolności - skąd się wzięła? Czy jest ich więcej? 

Puma uciekła najprawdopodobniej z prywatnej hodowli lub została wypuszczona. Po Czechach przemieszcza się najpewniej od kwietnia, formalne zgłoszenie wpłynęło jednak dopiero w czerwcu. Zwierze jest spokojne, nie agresywne w stosunku do ludzi. W przypadku spotkania należy zachować jednak szczególną ostrożność. W lasach zaobserwowano jedynie ten okaz dzikiego kota, co pozwala mieć nadzieję, że nie grasuje ich więcej. 

Najnowsze