Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 online się nie udał? Uczniowie narzekają w sieci

2020-03-30 11:08 EK
Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 online się nie udał? Uczniowie narzekają w sieci
Autor: pixabay.com Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 online się nie udał? Uczniowie narzekają w sieci

W poniedziałek 30 marca wszyscy ósmoklasiści musieli podejść do próbnych egzaminów z języka polskiego. Niestety strona CKE, na której znajdowały się arkusze przestała działać! Poranna awaria stała się tematem numer jeden do dyskusji na Twitterze. Sprawdź, na ESKA.pl jak o zaistniałej sytuacji wypowiadali się uczniowie i w jakich dniach odbędą się kolejne egzaminy.

W poniedziałek 30 marca rozpoczął się próbny egzamin ósmoklasisty, który potrwa do 1 kwietnia. Za sprawą panującej w kraju pandemii koronawirusa, egzamin po raz pierwszy w historii odbył się przez internet. Z samego rana, w sieci pojawiły się arkusze z testami. Uczniowie musieli początkowo zapisać materiały na dysku w swoim komputerze, a następnie wydrukować arkusz lub rozwiązać go online. Rozwiązania tradycyjnie należało umieścić zgodnie z instrukcją, która widniała na pierwszej stronie. Dodatkowo, została podana tam informacja o czasie trwania całego egzaminu. Kiedy czas na rozwiązanie testu dobiegł końca, każdy uczeń musiał wysłać swojemu nauczycielowi uzupełnione pliki, zdjęcia lub skany poszczególnych kartek. To wszystko uczniowie musieli przesłać pedagogom drogą mailową. Następnie pozostało im już tylko czekać na wyniki, które przedstawi im nauczyciel.

30 marca uczniowie musieli zmierzyć się z językiem polskim. Na egzaminie pojawiły się oczywiście lektury takie jak: Zemsta, Mały Książę, Opowieść wigilijna, Syzyfowe Prace, Kamienie na szaniec, Latarnik oraz Balladyna. Dodatkowo w teście pojawił się fragment Pana Tadeusza.

Jan Kochanowski - Treny (wybrane utwory) - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne

Egzamin Ósmoklasisty – problemy z testem online

Niestety metoda egzaminu ósmoklasisty online, nie powiodła się tak, jak było to planowane. W sieci pojawiły się komentarze nastolatków, którzy narzekają na przebieg sprawdzianu. Większość uczniów pisze, że strona główna na której były do pobrania arkusze strasznie się zawieszała lub po prostu nie działała. Kolejne osoby żalą się, że jest to niesprawiedliwe, bo większość uczniów niestety, ale ściągała od siebie odpowiedzi. Pojawiły się także informacje, że niektórzy uczniowie za bardzo się nie wysilają i dłuższe prace pisemne biorą z gotowców, które widnieją w sieci. Oto niektóre komentarze, które pojawiły się na Twitterze:

To jest bardziej ogólnopolska praca w grupie niż próbny egzamin XDD

Nie działa mi strona, nie mogę załadować arkusza, link do strony i arkuszy też nie działa

Nie sądziłam że kiedykolwiek będę rozwiązywała egzamin siedząc na Twitterze i pijąc herbatkę #egzaminosmoklasisty

Widzę tą różnice pisząc egzamin online. Gdybym pisała w sali to bym potrafiła się skupić i już dawno bym była w połowie opowiadania, a jak jest to online to nie chce mi się dosłownie od 15 minut siedzę i myślę nad wstępem

W kolejnych dniach, czyli we wtorek 31 marca, uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a w środę 1 kwietnia do testu z języka angielskiego. Być może CKE usprawni działanie serwerów tak, aby uczniowie bez problemów mogli przystąpić do egzaminów.

Najnowsze