Prawo jazdy bezterminowe czy z datą ważności? Czy musimy wymienić dokument?

2018-08-28 12:50 M.C.
Prawo jazdy bezterminowe czy z datą ważności? Czy musimy wymienić dokument?
Autor: fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Czy prawo jazdy trzeba wymienić z końcem jego daty ważności? Co z kierowcami, którzy dostali je bezterminowo? Odpowiadamy na ESKA.pl.

Prawo jazdy bezterminowe czy z datą ważności? Czy musimy wymienić dokument? Takie pytania zadaje sobie wielu kierowców. Wszystko przez trwające już od jakiegoś czasu zamieszanie z dokumentami uprawniającymi do kierowania pojazdem. Pojawiła się na nich bowiem data ważności, a przecież wielu kierowców dostało prawo jazdy bezterminowo! Wszystkie wątpliwości wyjaśnił niedawno sąd.

Srebrne listki dla kierowców - co oznaczają? kto je dostanie?

Prawo jazdy - czy data ważności obowiązuje?

Nowy wzór prawa jazdy wprowadzono w 2015 roku. Wówczas wiele osób, które z jakiegoś powodu musiały wymienić dokument spostrzegło, że ich prawo jazdy traci ważność za 15 lat, choć wcześniej dostali je bezterminowo.

Prawo jazdy 2018 - te zadania wypadną z egzaminu? Jest petycja

Sprawę wyjaśnił niedawno krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny. Z orzeczenia jasno wynika, że jeśli prawo jazdy zostało przyznane bezterminowo, nie traci ważności po dacie umieszczonej na dokumencie. Już w 2016 roku na bezterminowych dokumentach zaczęto w pole daty ważności wstawiać kreskę. Wciąż jednak znajdują się urzędnicy, którzy niepotrzebnie wpisują termin ważności. Stąd właśnie biorą się pytania zaniepokojonych kierowców.

Najnowsze