Powrót do szkół 2021 nie nastąpi do wakacji?! Jasny komunikat ministra

2021-02-08 10:06
Powrót do szkół 2021 do wakacji nie będzie możliwy?! Jasny komunikat ministra
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Powrót do szkół 2021 do wakacji nie będzie możliwy?! Jasny komunikat ministra

Możliwość powrotu do szkół 2021 dla uczniów nie piszących w tym roku żadnego ważnego egzaminu oddala się z dnia na dzień. Tak przynajmniej sami czują, wyrażając swoją opinię w internecie. Czy faktycznie uczniowie zakończą rok szkolny ucząc się zdalnie przed komputerem? Minister Edukacji i Nauki skomentował możliwość powrotu uczniów przed tablicę.

Powrót do szkół 2021 w tym roku szkolnym nie będzie możliwy?! Uczniowie z niecierpliwością wyczekują oficjalnego ogłoszenia daty powrotu do nauki stacjonarnej. Szczególne wzburzenie panuje wśród uczniów ósmych klas szkół podstawowych, którzy mają przed sobą egzamin ósmoklasisty, ale również ostatnich klas szkół średnich piszących maturę. Martwią się, że nie uda im się nabyć wystarczającej wiedzy, by odpowiednio dobrze zdać majowe egzaminy. Dla tegorocznych absolwentów i osób z ósmych klas organizowane są zajęcia indywidualne w pięcioosobowych grupach. Istnieje jednak obawa internautów, że nie jest to dla wszystkich wystarczające rozwiązanie. Swojej tęsknoty za zajęciami przed tablicą w sali lekcyjnej nie ukrywają również osoby nie piszące w tym roku żadnego egzaminu. Marzą za normalnymi zajęciami z języka polskiego, matematyki, czy chociażby grania w piłkę nożną podczas wychowania fizycznego. Wywnioskować można, iż ta grupa uczniów będzie miała najtrudniej, jeśli chodzi o powrót do szkół w obecnym roku szkolnym.

UCZNIOWIE KLAS 1-3 WRÓCILI DO SZKOŁY

Powrót do szkół 2021 - kiedy?

Powrót do szkół miał mieć miejsce w listopadzie, w styczniu po feriach, a następnie w lutym. Niestety, sytuacja epidemiczna w Polsce na to nie pozwala, a ponadto występuje ryzyko pojawienia się trzeciej fali. Pojawiła się jednak nadzieja, że powrót do szkół w marcu 2021 będzie możliwy dla maturzystów i ósmoklasistów. Nadzieja jest mniejsza, jak się okazuje, jeśli chodzi o osoby nie piszące w tym roku żadnych ważnych egzaminów. W trakcie konferencji prasowej, 4 lutego 2021 poinformowano, że każdy nauczyciel od 8 lutego 2021 mogą zgłosić dyrektorowi swoją chęć szczepienia. Jak poinformował Michał Dworczyk i Przemysław Czarnek, nauczyciele będą szczepieni od 12 lutego 2021. W pierwszej kolejności szczepionka będzie zaoferowana obecnie pracującym już wychowawcom, czyli:

  • Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz szkół i placówek specjalnych
  • Pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
  • Nauczyciele wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela i wychowawcy
  • Nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu
  • Pracownicy żłobków i pozostałych instytucji opieki nad dziećmi

W nadchodzących tygodniach do szczepień nie przystąpią nauczyciele klas podstawowych: 4, 5, 6, 7, 8, a także wszystkich klas szkół średnich. Przemysław Czarnek zaznaczył jednak, że powrót do szkół nie jest uzależniony od ilości zaszczepionych nauczycieli. Decyzja o otwarciu placówek należy ostatecznie do Premiera RP i będzie ona powiązana z wieloma czynnikami, w tym od tego, co aktualnie dzieje się w szkołach, od tego, jakie będą wyniki testów przesiewowych, jaki będzie wskaźnik zachorowań, od tego, co się dzieje w Polsce i Europie. Wirusolodzy będą wydawać opinię w tej sprawie. 

Powrót do szkół 2021 w tym roku szkolnym

Powrót do szkół 2021 odbędzie się jeszcze w tym roku szkolnym? Przemysław Czarnek powiedział, że jest światełko w tunelu, by uczniowie wrócili przed wakacjami do szkół. Minister Edukacji i Nauki wyjaśnił: -

Chcę zwrócić uwagę, że odpowiedzialność zdecydowanej większości społeczeństwa doprowadziła do tego, że te wszystkie obostrzenia stosowane w grudniu, te przyspieszone ferie, stosowanie się zdecydowanej większości do obostrzeń, pozwoliło na podjęcie decyzji powrotu do szkół klas 1-3. Niezwykle ważnej decyzji, ponieważ właśnie te klasy potrzebowały powrotu. Wiemy, że pilnie powrotu wymagają ósmoklasiści, maturzyści i pozostali uczniowie. To co dzieję się aktualnie, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, ale również to, co będzie w przyszłym tygodniu i szczepienia, które zaczynamy, daje światełko w tunelu. Jesteśmy przygotowani na każdy wariant, również taki, że w miarę szybko uczniowie będą wracać do szkół. Wytyczne w tym względzie też są przygotowane. Czekamy na opinię epidemiologów i wirusologów, bo to oni mają najważniejsze zdanie. 

Uczniowie w ostatnim czasie martwili się, chociażby na Twitterze, że powrót do szkół nie nastąpi przed wakacjami. Stąd też pod koniec stycznia, podczas konferencji prasowej z udziałem Adama Niedzielskiego, również został poruszony ten temat. Czy uczniowie wrócą do placówek do wakacji? Minister Zdrowia odpowiedział: - Oczywiście ta perspektywa wakacji, która wydaje się odległa, raczej nie jest taką barierą, żeby się nic w tym czasie nie zadziało.

Niewykluczone, że uczniowie wrócą do placówek w systemie hybrydowym, czyli mieszanym. Chodzi przede wszystkim o to, by jak najmniejsza grupa osób przebywała w szkołach w tym samym czasie. Jak myślicie, czy uczniowie powinni wrócić do nauki stacjonarnej już w lutym? Dajcie znać w sondzie poniżej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze