Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie? Czy dostanę powołanie na ćwiczenia wojskowe?

i

Autor: Lukasz Szelemej/East News Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie? Czy dostanę powołanie na ćwiczenia wojskowe?

Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie? Czy dostanę powołanie na ćwiczenia wojskowe?

2022-12-07 11:53

Powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023 wzbudza postrach wśród wielu młodych osób. Istnieje obawa, że nagle będą musieli zmienić swoje plany i przystąpić do kursu z obronności na wypadek wojny. Wiązać się to będzie z obowiązkiem wzięcia bezpłatnego urlopu w pracy, a samo unikanie stawienia się w jednostce może zostać ukarane. Kto dostanie powołanie do wojska 2023? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły na naszej stronie.

Spis treści

  1. Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie?
  2. Czy dostanę powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023?

Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie? Młodzi boją się, że dostaną powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023 i będą musieli pilnie wstawić się w jednostce, by odbyć specjalny kurs z obronności ojczyzny. Pierwsze osoby już otrzymały wezwanie, a w sumie powołanych ma być blisko 200 tysięcy osób. Ponadto wprowadzono konkretne limity i kategorie powołań. Z tej liczby limit wynosi 38 tysięcy osób i dotyczy żołnierzy rezerwy, a także tych, którzy mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. W informacji dotyczącej projektu rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy, że w 2023 roku do czynnej służby wojskowej może zostać powołanych nawet do 17 tysięcy żołnierzy. Dokładniej oznacza to, iż będą to wojskowi nowi, zatrudni jako żołnierze zawodowi. To ważny zapis, ponieważ bycie nowym żołnierzem kontraktowym może dotyczyć każdego z was!

Niedziele handlowe 2023 - kiedy wypadają? Daty niedziel handlowych 2023

AUTONOMICZNE CZOŁGI, DRONY-SAPERZY | ESKA XD - Mobmania #53

Powołanie do wojska 2023 - kto dostanie?

Powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023 otrzymają niektórzy rezerwiści, którzy nie ukończyli 50. roku życia. Oficerowie i podoficerowie, którzy nie skończyli 60. roku życia również mogą zostać powołani. Jeśli ktoś otrzyma list z informacją o konieczności przystąpienia do przeszkolenia będzie musiał wstawić się do jednostki, z której przyszło powiadomienie. Unikanie lub niewstawienie się do jednostki we wskazanej dacie podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności.

Czy dostanę powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, kto otrzyma powołanie na ćwiczenia wojskowe 2023. Nie wiadomo, na jakich zasadach przeprowadzona będzie rekrutacja. Zapewne podzielona zostanie na liczbę mieszkańców danego województwa czy powiatu. Co ważne osoby, które otrzymają powołanie na ćwiczenia wojskowe będą musiały wziąć bezpłatny urlop w pracy. Zgodnie jednak z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, za każdy dzień udziału w ćwiczeniach musi zostać wypłacona rekompensata w formie uposażenia zasadniczego, wypłacanego przez jednostkę wojskową. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od stopnia wojskowego rezerwisty i wynosi za dzień służby: 184,95 zł (kapitan), 174,70 zł (porucznik), 141,80 zł (sierżant), 133,60 zł (kapral), 117,13 zł (szeregowy).

Wojsko wysyła cywilom wezwania na obowiązkowe ćwiczenia. Szkolenie ma potrwać miesiąc

W przypadku osób posiadających własną firmę wygląda to zupełnie inaczej. Osoby pracujące w tzw. wolnych zawodach nie mogą przerywać pracy aż na 30 dni. Tym bardziej, że "zasadnicze uposażenie", może nie zrekompensować 30 dniowej przerwy w pracy, o czym napisał Jarosław Wolski, znany z kanału Wolski o Wojnie.

Sonda
Czy boisz się, że dostaniesz powołanie na ćwiczenia wojskowe 2022?

Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu 2022 ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z nią służba wojskowa dzieli się na:

  • czynną służbę wojskową
  • służba w rezerwie

Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.