Polska wygrała Eurowizję Junior, ale nie zorganizuje konkursu w 2019?! Dlaczego?

2018-11-26 9:39
Roksana Węgiel
Autor: AP/Associated Press/East News Roksana Węgiel

To historyczne zwycięstwo! Polska dzięki Roksanie Węgiel po raz pierwszy wygrała Eurowzję Junior! Jednak nie oznacza to wcale, że kolejny konkurs odbędzie się w naszym kraju.

Polska wygrała Eurowizję Junior 2018! Stało się to możliwe dzięki Roksanie Węgiel, która z piosenką Anyone I Want To Be podbiła serca widzów i zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym. Jednak fakt, że reprezentantka Polski wygrała tegoroczny konkurs, nie oznacza wcale, że za rok Eurowizja Junior odbędzie się u nas!

Polska wygrywa Eurowizję Junior 2018! Roksana Węgiel z historycznym sukcesem!

Eurowizja Junior 2019 - Polska nie będzie gospodarzem?

Historia Eurowizji Junior jest o wiele krótsza niż 'zwykłej' Eurowizji dla dorosłych. Młodzi wokaliści (w wieku 9-15 lat) otrzymali swój konkurs dopiero w 2003 roku. Jego zasady różnią się nieco od zasad 'dorosłej' Eurowizji. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że organizatorem konkursu jest państwo, z którego pochodzi zwycięzca danej edycji. W Eurowizji Junior ta zasada jednak nie obowiązuje - tutaj organizatorem może zostać każdy nadawca, który zdecyduje się wziąć udział w przetargu. Oznacza to, że Polska może - ale wcale nie musi - zorganizować Eurowizję Junior w 2019.

Eurowizja Junior 2019 - gdzie się odbędzie?

Zwykle kolejnego gospodarza Eurowizji dla dzieci znamy już przed rozpoczęciem konkursu. W tym roku tak się jednak nie stało, zatem na ogłoszenie, gdzie odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji Dla Dzieci 2019, będziemy musieli trochę poczekać. Serwis eurowizja.org podaje, że jednym z państw, które do tej pory wyraziły chęć organizacji konkursu za rok, jest Armenia. Jednak nie jest to jeszcze przesądzone. Jak podaje serwis Wirtualnemedia.pl, prezes TVP, Jacek Kurski zapowiedział, że Polska chciałaby podjąć się organizacji Eurowizji Junior w 2019 roku i będzie o to wnioskować do Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo oczywiście, czy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Kurski podkreślił również, że gdyby konkurs miał zostać zorganizowany w Polsce, prawdopodobnie nie odbyłby się w Warszawie. Zdaniem prezesa TVP stolica nie ma odpowiedniej hali do tego typu przedsięwzięcia.

Najnowsze