pogoda

i

Autor: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews

Pogoda w Polsce mocno zaskoczy! Nadciągają ekstremalne wichury przekraczające 100 km/h

2022-02-14 16:18

Początek tygodnia będzie raczej spokojny, jednak od nocy ze środy na czwartek znacząco wzrośnie prędkość wiatru; w czwartek i w sobotę jego porywy przekroczą nawet 100 km/h -prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie ciepło - gdzieniegdzie temperatura sięgnie nawet 13 stopni!

Prognoza pogody na drugą połowę lutego 2022. Nadciągają ekstremalne wichury przekraczające nawet 100 km/h! W prognozie pogody obejmującej ten tydzień IMGW podkreśliło, że przyniesie on sporo zmian w pogodzie. "Początek tygodnia będzie raczej spokojny, choć już od wtorku niemal w całym kraju pojawiać się będą przelotne opady deszczu. Od nocy ze środy na czwartek zacznie znacząco wzrastać prędkość wiatru. W czwartek i w sobotę porywy przekroczą 100 km/h!" - czytamy. Dodatkowo,z dnia na dzień zmieniać się będzie zakres temperatury z tej bardziej wiosennej na zimową. "Dopiero niedziela powinna być już nieco spokojniejsza, choć pogoda nie będzie przypominać tej, która była w miniony weekend. Dynamiczny przebieg pogody niesie ze sobą ryzyko zagrożeń hydrologicznych, szczególnie na północy kraju: sztorm na Bałtyku oraz cofki wujściowych odcinkach rzek" - pisze IMGW.

Jak podkreśla Instytut, poniedziałek będzie ostatnim tak pogodnym dniem w najbliższym czasie. Na niebie dominować będzie słońce. Będzie dość ciepło. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 3 st. na Suwalszczyźnie do 10 st. na południu i zachodzie. Odczuwalnie będzie nieco chłodniej, ponieważ wiatr okresami będzie porywisty. "W nocy z poniedziałku na wtorek zacznie nasuwać się od zachodu chłodny front atmosferyczny, który w ciągu dnia będzie przemieszczać się w rejon centralnej, a później wschodniej Polski. Na niebie pojawi się więcej chmur i miejscami występować będą słabe opady deszczu" - czytamy w prognozie. Lokalnie możliwa jest również gołoledź.

Sonda
Twoja ulubiona pora roku to...
Zapomniane polskie hity. Kiedyś słuchał ich każdy

Długoterminowa prognoza pogody. Nadciągają ekstremalne wichury - luty 2022

We wtorek temperatura wahać się będzie od 4 st. Celsjusza na północnym wschodzie do 10 st. Celsjusza na południu. Wiatr będzie na ogół słaby, jedynie okresami umiarkowany i jedynie nad morzem i w obszarach podgórskich porywisty.

W środę przeważać będzie zachmurzenie duże, a jedynie na południowym wschodzie będzie jeszcze pogodnie. Niemal w całym kraju występować będą miejscowe opady deszczu, a na północy także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie podobna do tej w poprzednich dniach. Odczuwalnie będzie jednak chłodniej, bo zacznie nasilać się wiatr, który w porywach osiągać będzie do 60 km/h, nad morzem nawet do około 70 km/h.

Czwartek będzie bardzo wietrznym dniem. Wiatr w porywach osiągać będzie do 90 km/h, a nad morzem nawet do 100 km/h. "Na niebie słońce przeplatać się będzie z chmurami, z których okresami padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem. Lokalnie możliwe są również burze, co tylko podkreśla fakt, z jak dynamiczną pogodą będziemy mieli do czynienia" - podaje Instytut. Przejściowo napłynie ciepła masa powietrza, ale silny wiatr będzie skutecznie studził odczucie termiczne. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale pomiędzy 8 st. na północy i 13 st. na południu.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy będzie ciepło 2022? Kiedy przyjdzie wiosna?

"W piątek wiatr jedynie nieznacznie osłabnie. Porywy wiatru w północnej połowie kraju i na zachodzie mogą dochodzić do 85 km/h, a nad morzem nadal do 100 km/h" - czytamy. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować będą przelotne opady, głównie deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie znów możliwe będą burze. Zrobi się zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą maksymalnie od 3 do 8 st. Celsjusza.

W sobotę pogoda może być ekstremalnie niebezpieczna. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach do 110 km/h praktycznie w całym kraju. Zachmurzenie nadal będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować będą przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie pojawiać się mogą burze. Ponowny napływ ciepłego powietrza spowoduje, że maksymalnie będzie od 4 st. nad morzem do 12 st. na południu. "Niestety tak silny wiatr nie pozwoli nam tego odczuć" - wskazał Instytut.

Ze względu na osłabienie prędkości wiatru w niedzielę pogoda zacznie się uspakajać. Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz ze śniegiem i śnieg. Będzie zdecydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna wynosić będzie jedynie od 0 do 4 st. Celsjusza. Wiatr jeszcze okresami będzie porywisty, ale porywy nie powinny przekraczać 60 km/h

________________

(PAP)autorka: Sonia Otfinowska