Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce - kiedy i o której godzinie wiosna? [DATA, TERMIN]

2020-03-19 13:41 RW
Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce - kiedy i o której godzinie wiosna? [DATA, TERMIN]
Autor: Bartosz Krupa/East News Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce - kiedy i o której godzinie wiosna? [DATA, TERMIN]

Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce to wyczekiwany moment. Kończy się zima, więc przyroda budzi się do życia. Są tacy, którzy uważają, że to najpiękniejsza pora roku. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? O której godzinie? Szczegóły podrzucamy w jednym miejscu na ESKA.pl!

Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce - kiedy jest kalendarzowa wiosna, a kiedy astronomiczna? Zastanawiacie się, jak wypada pierwszy dzień wiosny 2020 i o której godzinie? Jeśli tak, to dobrze trafiliście, ponieważ tematowi przyjrzeliśmy się na ESKA.pl. Początek wiosny 2020 to dobry moment, by zadbać o porządek w swoim otoczeniu. Można zrobić porządek w domu, w garażu lub na podwórku. Tym bardziej, że w dzień temperatura przekracza już ponad 10 stopni Celsjusza, a w Polsce pojawiła się akcja #zostańwdomu. Nie mamy wątpliwości, że data pierwszego dnia wiosny to dla wielu najbardziej wyczekiwany moment w całym roku. Po szarej jesieni i mroźnej zimie przyroda budzi się do życia. 

Pierwszy dzień wiosny 2020 w Polsce - kiedy jest?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze wypada w tym samym terminie. Jak wygląda sytuacja w tym roku? Kalendarzowa wiosna 2020 zaczyna się 21 marca. Astronomiczna wiosna 2020 wypada natomiast 20 marca. Różnice między wiosną astronomiczną, a kalendarzową są związane z ruchem punktu Barana na naszym nieboskłonie. Od 20 marca noc będzie dłuższa a dzień krótszy.

Ciekawostką niech będzie fakt, że w 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą przypadać wyłącznie 20 marca. Jeszcze ciekawiej będzie od 2044 roku. Wtedy pierwszy dzień wiosny przypadnie na 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102 roku.

Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pierwszy dzień wiosny 2020 Polska - godzina

Pierwszy dzień wiosny 2020 to również równonoc wiosenna. Wtedy noc i dzień trwają dokładnie po 12 godzin. Równonoc wiosenna rozpoczęła się punktualnie o godzinie 4:50.
 

Pierwszy dzień wiosny 2020 - zwyczaje

Równonoc i pierwszy dzień wiosny dawniej zwane były świętem Jare. Obrzędy, które mu towarzyszyły miały przynieść urodzaj i dobrobyt na cały rok. Wtedy też Słowianie topili kukłę - poprzedniczkę dzisiejszej Marzanny.

Najnowsze