Pierwsza gwiazdka, pełnia i spadające gwiazdy. Niebo w grudniu 2022 zachwyci!

2022-12-02 11:46
niebo
Autor: Canva

Grudzień jest jednym z ulubionych miesięcy wszystkich fanów zjawisk astronomicznych. Dzięki długim nocom gwiazdy oraz Księżyc są naprawdę dobrze widoczne. Ostatni miesiąc w roku kojarzy nam się również z pierwszą gwiazdką. Czy wiecie, która z planet jest odpowiedzialna za to zjawisko?

Niebo w grudniu 2022 zachwyci nas wieloma ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Pełnia Księżyca, spadające gwiazdy i pierwsza gwiazdka to tylko niektóre z nich. Długie noce ogromnie cieszą wszystkich obserwatorów nieba, którzy w grudniu mają sporo okazji i możliwości, by przyglądać się wyjątkowym zjawiskom. Za noce spadających gwiazd w grudniu 2022 będą odpowiedzialne Gemidy i Ursydy. Wyjątkowe spektakle będą trwały naprawdę długo. Grudniowa pełnia Księżyca będzie wyjątkowa. Niebo rozświetli Zimy Księżyc, którego blask będzie widoczny z każdego punktu w Polsce. Nie można też zapomnieć o pierwszej gwiazdce, na którą czekają nie tylko wszystkie dzieci, ale również dorośli. Według tradycji, zanim rozpoczniemy wieczerzę wigilijną wypatrujemy pierwszego znaku na niebie, który zwiastuje początek magicznego czasu z najbliższymi.

Znaki zodiaku, które przyciągają pecha. TE osoby powinny mieć się na baczności!

FIT BURGER DRWALA, MOVE FEDERATION, HITY SKOCZKÓW, FURY PIŁKARZY | ESKA XD #062

Grudzień 2022 - pierwsza gwiazdka

Pierwsza gwiazdka w grudniu 2022 to moment, na który wszyscy czekamy z niecierpliwością. Jest ona nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, za którą podążali trzej mędrcy. Tego dnia Słońce zachodzi przeważnie około godziny 16, to idealny moment, by wypatrywać pierwszej wigilijnej gwiazdki. Tego wieczora najjaśniejsza będzie planeta Wenus.

Grudzień 2022 - pełnia Księżyca

Pełnia Księżyca w grudniu 2022 nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca. Wypada ona 8.12 (czwartek). Srebrny Glob najbardziej okazały będzie około godziny 05:09, jednak również wieczorem będzie oświetlał nas swoim blaskiem.

Do Polski zmierza fala mrozu. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami i opadami

Grudzień 2022 - spadające gwiazdy

Noc spadających gwiazd w grudniu 2022 będzie zjawiskiem, którego nie możecie przegapić! Za deszcz meteorytów będą odpowiedzialne dwa roje. Gemidy 2022 będzie można obserwować od 04 do 17 grudnia. Ich kulminacja wystąpi w nocy 13 na 14 grudnia. Z kolei 17-26 grudnia to idealny czas, by oglądać Ursydy 2022, czyli rój znajdujący się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Jego kulminacja będzie miała miejsce w nocy z 22 na 23 grudnia.

Sonda
Czy lubisz obserwować nocne niebo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze