Orszak Trzech Króli - historia i tradycja. Skąd wziął się ten zwyczaj?

2023-01-05 13:17
Orszak trzech Króli - historia, tradycja. Skąd wziął się ten zwyczaj?
Autor: Fot. East News / Karolina Adamska Trzej królowie

6 stycznia obchodzić będziemy święto Trzech Króli. W miastach w całej Polsce na ulicach pojawią się jasełka związane z tą tradycją. Skąd wzięły się coraz popularniejsze orszaki Trzech Króli? Przeczytajcie na ESKA.pl 

Orszak Trzech Króli ruszy w piątek 6 stycznia między innymi w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Tysiące dzieci założą korony i wraz z rodzicami dołączą do kolorowej parady. Przebrania i scenariusz prosto z jasełek są nieodłącznym elementem zabawy. Tradycja w Polsce jest stosunkowo świeża. Pochody te są jednak bardzo popularne poza granicami naszego kraju. Dlaczego i od kiedy obchodzimy je w Polsce?

Czy Trzech Króli jest wolne 2023 od pracy? Czy idziemy do szkoły 6.01.2023?

Zarobki polskich youtuberów [FRIZ, GIMPER, REVO] | ESKA XD - Radio Eska #65

Orszak Trzech Króli - skąd się wywodzi?

W Hiszpanii oraz niektórych miastach Meksyku orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie przejeżdżają ulicami i rzucają zebranym dzieciom cukierki. To również czas rozdawania najmłodszym prezentów. Polskie orszaki nieco się różnią. Zaliczamy je do największych jasełek na świecie.

Orszak Trzech Króli - korzenie polskiej tradycji

Pierwszy orszak pomaszerował w w roku 2009 w Warszawie i Toruniu. Odbyło się to w niedzielę najbliższą dniu 6 stycznia. Początkowo miały to być jasłeka uliczne. Zdecydowano jedna, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. W uroczystościach udział bierze nawet prezydent Polski. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze