Środa popielcowa

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News

Od kiedy jest post 2023? Przed nami jeszcze tłusty czwartek

2023-01-24 12:59

Post uznawany jest za bardzo ważny czas przez wszystkich wiernych. To właśnie on przygotowuje nas do Wielkanocy, która uchodzi za najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. Za symboliczny początek postu uznawana jest Środa Popielcowa, którą poprzedza tłusty czwartek. Sprawdzamy, od kiedy trwa post w 2023 roku. To czas, kiedy zabronione są huczne zabawy.

Wielki post 2023 - kiedy się zaczyna i ile trwa? Odpowiedzi na te pytania chcą poznać wszyscy katolicy, dla których okres przygotowań do świąt wielkanocnych jest szczególnie ważny. Obchodzona na cześć zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uroczystość jest zdecydowanie najbardziej istotną i najhuczniej świętowaną w całym roku liturgicznym. W tym wyjątkowym czasie wierni na całym świecie wspominają mękę i śmierć Syna Bożego oraz jego triumfalny powrót do żywych. Dni pełne celebracji poprzedza jednak 40-dniowy wielki post. Czas jego trwania ma odniesienie do trwającego 40 dni postu samego Jezusa Chrystusa, który został opisany w Biblii. Zgodnie z tradycją post rozpoczyna się dokładnie w Środę Popielcową. Wtedy kończy się też okres zabaw nazywany karnawałem. Jako że Wielkanoc to święto ruchome, post nigdy nie rozpoczyna się w tym samym dniu. Sprawdzamy, od kiedy trwa wielki post w 2023 roku.

Tłusty czwartek 2023 - kiedy wypada święto pączka? Data ma ważne znaczenie!

Kupuję jedzenia na 5 dni za 70 zł - Kasia Węsierska | ESKA XD - Fit vlog #65

Kiedy wielki post 2023?

Coraz więcej internautów poszukuje informacji dotyczących rozpoczęcia postu w 2023 roku. Jak wspomnieliśmy, za symboliczne rozpoczęcie 40-dniowego okresu przygotowań do Wielkanocy uważana jest Środa Popielcowa, która w tym roku wypada dokładnie 22 lutego. Post tradycyjnie poprzedza tłusty czwartek, zwany też świętem pączka. Ten obchodzony będzie 16 lutego 2023 roku.

Sonda
Czy obchodzisz Wielki Post?