Niedziela Palmowa 2023

i

Autor: EastNews/MAREK LASYK/REPORTER

Niedziela Palmowa 2023 - kiedy wypada? Co to za święto?

2023-02-20 13:33

Niedziela Palmowa jest świętem rozpoczynającym Wielki tydzień. To niezwykle ważny w roku liturgicznym dzień, który ma bogatą symbolikę. Tego dnia święcimy palmy wielkanocne, które następnie zostają spalone. Kiedy w tym roku wypada Niedziela Palmowa? Co to za święto? Sprawdziliśmy.

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023? Co to za święto? Nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie takie pytania. Niedziela Palmowa to święto ruchome, które co roku przypada w inny dzień. Rozpoczyna ono w Kościele katolickim najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Ma on za zadanie przygotować duchowo wiernych do wyciszenia i przeżywania męki Chrystusa. Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej to święto, które upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Zgodnie z tym, co podają wszystkie cztery ewangelie, Jezus powitany został przez mieszkańców Jerozolimy w wyjątkowy sposób - rzucali przed nim na drogę, którą się poruszał, palmowe gałązki. Stąd wzięła się tradycja święcenia palm, które symbolizują męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a także nadzieję na odrodzenie duszy człowieka.

Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna? Ile trwa i na czym polega?

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65

Niedziela Palmowa 2023 - kiedy jest?

Niedziela Palmowa wypada w innym terminie i obchodzona jest na tydzień przed Wielkanocą, czyli w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. W tym roku wypada ona 2 kwietnia.

Niedziela Palmowa 2023 - co to za święto?

Palmy, które święcimy w Niedzielę Męki Pańskiej odnoszą się do wydarzeń związanych z wjazdem Jezusa do Jerozolimy. Zebrany tłum rzucał wtedy na drogę gałązki, przez co stały się one symbolem triumfu, ale również męczeństwa. W Wielką Sobotę palmy są palone, a ich popiół wykorzystywany jest w trakcie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku. W wielu miastach organizowane są konkursy na najpiękniejszą i największą plamę. Jednym z najbardziej popularnych jest ten w Lipnicy Muranowej, który co roku przyciąga setki uczestników.

Kiedy są Święta Wielkanocne w 2023? W tym roku wcześniej!

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE