środa popielcowa, wielki post

i

Autor: pixabay.com

Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna? Ile trwa i na czym polega?

2023-01-18 11:18

Wielki Post, to symbol pokuty i pracy nad sobą. Jest on dla chrześcijan czasem duchowego przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wierni unikają w tym czasie obfitych posiłków i hucznych zabaw. Data rozpoczęcia Wielkiego Postu jest ruchoma. Warto więc sprawdzić, kiedy się on zaczyna i ile trwa.

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post 2023? Ile trwa? Nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie takie pytania. W związku z tym, że data Wielkanocy jest ruchoma, co roku wypada on w innym terminie. Dla wszystkich osób wierzących to wyjątkowy czas pokuty i pracy nad sobą. Jego głównym przesłaniem jest duchowe przygotowanie do godnego przeżywania świąt Wielkanocnych. Wielki Post 2023 rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy się w Wielki Czwartek. To niesamowicie symboliczny okres, który przypomina o drodze krzyżowej, jaką pokonał Jezus. W pierwszy dzień Wielkiego Postu kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Podczas mszy używa się szat liturgicznych w kolorze pokutnym, czyli fioletowym. Z kolei ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna Niedziela Palmowa, czyli wspomnienie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni święcą palmy wielkanocne.

Karnawał 2023 - kiedy się zaczyna i ile trwa? [DATA, TERMIN]

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65

Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna?

Wielki post w 2023 roku rozpoczyna się w Środę Popielcową i kończy w Wielki Czwartek. Oznacza to, że w tym roku rozpoczyna się on 22 lutego i potrwa do 6 kwietnia.

Wielki Post 2023 - Ile trwa?

Czas trwania Wielkiego Postu został ustalony na 40 dni już na początku IV wieku. To symboliczna liczba, często występująca w Biblii. Tyle dni trwał Mojżesz przebywał na Synaju, przed zawarciem przymierza, przez 40 dni prorok Eliasz wędrował przez pustynię. Potop spowodowany był 40 dniowym deszczem. Liczba ta odpowiada również liczbie dni, przez które Jezus przebywał na pustyni przygotowując się do publicznej działalności i głoszenia dobrej nowiny.

Zakończenie roku szkolnego 2022/23 - kiedy? Data ostatniego dnia szkoły

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?