Wielkanoc

i

Autor: Canva

Kiedy są Święta Wielkanocne w 2023? W tym roku wcześniej!

2023-02-01 12:46

Święta Wielkanocne uznawane są za najważniejsze w całym roku liturgicznym. Wierni celebrują wówczas zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie w okolicach lutego mnożą się pytania związane z terminem Wielkanocy. W tym roku wypada ona wcześniej, niż w ubiegłym. Tym samym szybciej czeka nas koniec karnawału i nadejście postu.

Można rzec, że Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Najważniejsze święta w całym roku liturgicznym są mocno wyczekiwane przez wszystkich wiernych. W związku z tym, że należą one do grona tych ruchomych, ich data budzi spore zainteresowanie. W ubiegłym roku Niedziela Wielkanocna wypadała 17 kwietnia, natomiast w 2023 czas celebracji zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyjdzie nieco wcześniej, ale nie w marcu, jak to miało miejsce po raz ostatni w 2016 roku, a właśnie w kwietniu. Zanim jednak wierni ponownie zjednoczą się, by wspólnie świętować zwycięstwo Syna Bożego nad śmiercią, oddadzą się pokucie i żalowi za grzechy. Wielkanoc tradycyjnie poprzedzona jest trwającym 40 dni Wielkim Postem, w trakcie którego zakazane jest uczestnictwo w hucznych imprezach. Dokładny harmonogram najważniejszych uroczystości, poczynając od Środy Popielcowej, prezentujemy poniżej.

Ocieplenie na horyzoncie! Po mrozach AŻ TYLE stopni na plusie

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Wielkanoc 2023 - data

Czas przygotowań do świąt Wielkiejnocy zaczyna się w Środę Popielcową. Dzień ten traktuje się jako symboliczne rozpoczęcie Wielkiego Postu, który poprzedza czas celebracji i radości wynikającej ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Kiedy wypada Środa Popielcowa, kiedy Triduum Paschalne, a kiedy Wielkanoc? Sprawdziliśmy!

  • Środa Popielcowa - 22 lutego 2023
  • Wielki Czwartek - 6 kwietnia 2023
  • Wielki Piątek - 7 kwietnia 2023
  • Wielka Sobota - 8 kwietnia 2023
  • Niedziela Wielkanocna - 9 kwietnia
  • Poniedziałek Wielkanocny/Lany Poniedziałek - 10 kwietnia
Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE